ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه تمرکز تنش در اطراف گشایش های پوسته های گنبدی مسلح شده با CFRP

Year: 1390
COI: JOUYBARIAUCIVIL01_044
Language: PersianView: 1,254
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی میرزا گل تبار روشن - عضو هیات علمی آموزشکده فنی و حرفه ای سما ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سا

Abstract:

در این مقاله تاثیر وجود گشایش ها در پدیده تمرکز تنش و میزان تغییرات ضریب آن، در صفحات و پوسته های گنبدی که با CFRP تقویت گردیده مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به کاربرد فراوان مصالح نوین در صنعت، بر آن شدیم تا از FRP ها در این سازه ها استفاده نماییم FRP ها با توجه به مقاومت بسیار بالا، کاربرد آسان، ضخامت کم، عدم محدودیت در اجرا و نیز قیمت مناسب گزینه مناسبی جهت تقویت این سازه ها به شمار می روند. لذا استفاده از FRP ها در صفحات و پوسته ها، مورد مطالعه تئوری و آزمایشگاهی قرار گرفت. به همین منظور، نمونه هایی از پوسته های گنبدی مسلح با CFRP و نیز نمونه فاقد آن (به عنوان نمونه شاهد) در آزمایشگاه تهیه گردید و روند تغییرات ضریب تمرکز تنش در این پوسته های مسلح شده با CFRP (با ضخامت و تعداد لایه های مختلف بررسی شد. بدین جهت در ابتدا ضریب تمرکز تنش در این پوسته ها با استفاده از روابط تحلیلی از روش تفاضلات محدود و اجزاء محدود با نرم افزار Ansys استخراج گردید. این مساله به ازای قطر های مختلف گشایش و ضریب انحناءهای مختلف (که بزرگی پوسته شامل شعاع، ضخامت، جنس آن وهمچنین بزرگی گشایش به آن وابسته است) در حالتهای تک سوراخه ، تحت اثر بارگذاری های مختلف بررسی گردید. این بررسی ها نشان می دهد که در تمامی پوسته های مسلح شده، با افزایش شعاع سوراخ به میزان تمرکز تنش افزوده می شود. همچنین نتایج بیانگر آن است که در تمامی پوسته های دارای گشایش، مقدار ضریب تمرکز تنش در لبه گشودگی پوسته های گنبدی ، با افزایش شعاع گشودگی، تشدید می گردد. تجزیه و تحلیل تنش ها موید این مطلب است که با استفاده FRP ها به ازای ضریب انحنا کمتر از یک، تنشهای خمشی بوجود آمده اهمیت کمتری نسبت به تنشهای غشایی دارد، البته با افزایش ضریب انحنا، بر اهمیت تنش های خمشی افزوده خواهد شد در پوسته های دو سوراخه نیز، روند تغییرات ضریب تمرکز تنش شدیدتر و پیچیده تر می گردد که در شکل ها و نمودارها خواهد آمد. البته این اثر متقابل سوراخ ها بر هم، از فاصله ای معین به بعد، بی تاثیر می گردد . همچنین تنش های خمشی (مخصوصا در سازه هایی با انحنا زیاد) نسبت به پوسته های تک سوراخ، اهمیت بیشتری می یابد. با مطالعه اطراف سوراخ و بدست آوردن مناطق بحرانی تمرکز تنش در اطراف گشایش، (با توجه به اینکه تقویت کل سازه با FRP اقتصادی نیست)، حداقل مساحت مناطقی از اطراف گشایش های صفحات و پوسته ها که به FRP نیاز دارد و باید تقویت شود، نیز معین گردید. همچنین تاثیر کاربرد FRP ها (در انواع گوناگون و با ضخامت های مختلف، به صورت پله ای، حلقه ای و...) بر روند تغییرات تمرکز تنش و کاهش آن، علی الخصوص در اطراف گشایش ها، در نمودار ها به نمایش در خواهد آمد و نتایج تقویت، با مصالحی چون فولاد مقایسه خواهدگردید و مزایای FRP بررسی خواهد شد. در پایان، نحوه تقویت این سازه ها جهت کاهش تمرکز تنش، برای هر پوسته (به ازای ضرایب مختلف انحناء) تعیین گردید که مساحت ناحیه تقویت ، نوع FRP ضخامت FRP و تعداد لایه آن در جداول ارائه خواهد شد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JOUYBARIAUCIVIL01_044. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/141620/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرزا گل تبار روشن، مهدی،1390،مطالعه تمرکز تنش در اطراف گشایش های پوسته های گنبدی مسلح شده با CFRP،The first regional conference of Civil Engineering،Juybar،https://civilica.com/doc/141620

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • -Lur'e, (1946) "Stress concentration in the neighbourhood of an opening ...
 • -2Withum, D. , (1958) "The cylindrical shell with _ circular ...
 • -3Eringen, A. C., Naghdi, A. K. and Thiel, C. C. ...
 • _ 4Lekkerkerker, J.G. , (1965) "On the stres distribution in ...
 • -6Yamamoto, V., Isshiki, H., Hamada, K. and Hayashi, T. , ...
 • -7Sanders, (1970) "Cut- outs in shallow shells". J. appl. mech. ...
 • -8Tasi , C.J. and Sanders , J.L. , J.r. , ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support