ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی وضعیت منابع آب دشت زنجان و ارائه راهکارهایی برای مقابله با خشکسالی منطقه

Year: 1379
COI: DMWS01_008
Language: PersianView: 1,342
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پرویز عبدی - کارشناس مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان زنجان
عبدالحسین امینی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ، دانشکده علوم - گروه زمین
رسول اخروی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، دانشکده علوم - گروه زمین شناسی

Abstract:

بر اساس بررسی های انجام شدده بوسیله کارشناسان سازمان ملل ایران قبل از سال 2025 در زمره کشورهای مواجه با کمبود آب قلمداد می شود. لذا با توجه به این موضوع و همچنین وقوع خشکسالها در کشور لزوم برنامه ر یزی و ارائه راهکارهای مناسب برای مقابله با این مشکل را دو چندان می نماید. منطقه مورد مطالعه در شمال غربی ایران و در محدوده َ20 و 36 درجه سانتی گراد تا َ55 . 36 درجه سانتی گراد عرض شمالی و َ10 و 48 درجه سانتی گراد تا َ55 تا 48 درجه سانتی گراد طول شرقی واقع شده و دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است. با توجه به اهمیت آب در منطقه ومشکلاتی که بدلیل وقوع خشکسالی در منطقه بوجود آمده، این مطالعه و تحقیق جهت ارائه یک راهکار مناسب برای تعدیل اثرات نامطلوب خشکسالی و مقابله با آن در منطقه مورد مطالعه به اجرا در امد. بدین منظور در این مطالعه ابتدا با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و پراکندگی منابع آب سطحی شامل، رودخانه های فصلی، دائمی و خشکرودها وضعیت منابع آب سطحی و هیدرولوژی آن بررسی و معادله بیلان برای آن حل گردید. در مرحله بعد با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، منابع آب سطحی در یک محدوده زمانی خاصی از سال قابل دسترسی است، لذا منابع آب زیر زمینی در این منطقه بمراتب اهمیت بیشتری دارد. از این رو وضعیت آبهای زیر زمینی منطقه با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گرفتند و در این راستا اقدام به تعیین مشخصات، پارامترهای هیدرودینامیکی سفره های آب زیر زمینی، نوع سفره و گسترش آن ، وضعیت زمین شناسی و رسوب شناسی آن گردید. برای تجزیه و تحلیل داده ها در این مطالعه از سیستم اطلاعات جغراغیایی (GIS) برنامه (ILWIS 2.1) استفاده شده است. بر اساس تجزیه و تحلیلهای صورت گرفته مشخص گردید که بر اساس دوره آماری 30 ساله بطور متوسط سالانه حدود 238 میلیون متر مکعب رواناب سطحی در منطقه وجود دارد که بدون استفاده و حتی با بر جا گذاشتن ضررهای جانی و مالی از دسترس خارج می شود در صورتیکه با توجه به خشکسالی بوجود آمده در منطقه سطح آبهای زیر زمینی بشدت دچار افت شده است. از طرف دیگر بررسیها نشان داد که سفره ای بوسعت حداقل 50 کیلومتر از نوع آزاد با ضخامت متوسط 103 متر و حجم 1712 میلیون متر مکعب است که از این حجم حدود 650 میلیون متر مکعب خالی از آب است که می توان از طریق انجام پروژه های مختلف تغذیه مصنوعی آن را تقویت نموده و حجم سفره را توسعه داد. بر این اساس در ادامه با در نظر گرفتن شرایط مناسب برای انجام پروژه های تغذیه مصنوعی با استفاده از (GIS) برنامه (ILWIS 2.1) محلهای مناسب برای تغذیه مصنوعی در دشت مورد مطالعه مشخص گردید که می توان در این محلها با توجه به وجود شرایط مناسب اقدام به مهار آبهای سطحی و ذخیره سازی آن در این مخازن زیر زمینی برای مواقع ضروری نمود. لذا به نظر میرسد با توجه به تجزیه و تحلیل های صورت گرفته و نتایج بدست آنده از این مطالعه توسط پروژه های تغذیه مصنوعی در محلهای مناسب و در کنار آن اعمال مدیریت شایسته در بهره بردار از منابع آب منطقه، راهکار مناسبی برای عبور از این بحران خشکسالی میباشد.

Keywords:

دشت زنجان (Zanjan Plain) , منابع آب (Water Resources) , آب زیر زمینی (Groundwater) , خشکسالی (Drought)

Paper COI Code

This Paper COI Code is DMWS01_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/14370/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عبدی، پرویز و امینی، عبدالحسین و اخروی، رسول،1379،بررسی وضعیت منابع آب دشت زنجان و ارائه راهکارهایی برای مقابله با خشکسالی منطقه،1st National Conference on Drought Mitigation and Water Shortage،Kerman،https://civilica.com/doc/14370

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • مهدیان، محمد 0.سین، معضل سیل و لزوم بهره برداری از ...
 • تماب، وزارت نیرو، سازمان مدیر یت منابع آب ایران، مرکزتحقیقات ...
 • تماب، وزارت نیرو، دفتر بررسیهای منابع اب، بخش ابهای زیرزمینی، ...
 • مهاب قدس، شرکت مهندسین مشاور، مطالعات ب زیر زمینی و ...
 • سازمان آب استان زنجان، امار اطلاعات مربوط به وضعیت ابهای ...
 • سوگرا، مهندسین مشاور فرانسوی، دفتر حفاظت خاک سازمان جنگلها و ...
 • [ivis, llwis De partment, ITC, The Netherlands. 1999, Ilwis2.1 for ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support