ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تنوع ژنتیکی جمعیت های نخود بومی غرب کشور با استفاده از نشانگر مولکولی ISSR

Year: 1391
COI: CIGS12_0914
Language: PersianView: 365
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه پاکسرشت - کارشناس ارشد اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، باشگاه پژوهشگران جوان، سنندج، ایران
رضا طالبی - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج
عزت کرمی - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج
هومن شیروانی - کارشناس ارشد اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، باشگاه پژوهشگران جوان، کرمانشاه، ایران

Abstract:

به منظور بررسی تنوع ژنتیکی 4 جمعیت نخود بومی غرب کشور، تحقیق فوق با استفاده از 7 آغازگر از نشانگر مولکولی ISSR صورت گرفت. با استفاده از این اغازگرها در مجموع 32 باند نمره دهی شد. آغازگر 807 بیشترین و آغازگر 816 کمترین تعداد باند را نشان دادند. میانگین PIC در آغازگرهای مورد استفاده برابر 0/35 بود که بیشترین میازن PIC مربوط به آغازگرهای 878 و 974 و کمترین میازن مربوط به آغازگر 817 بود. با توجه به تجزیه واریانس مولکولی در بین جمعیت های مورد بررسی در سطح 5% اختلاف معنی داری دیده شد که بیشترین میزان تنوع مربوط به درون جمعیت ها بود. جمعیت مریوان بیشترین تعداد الل (Na) و جمعیت قروه کمترین میزان را به خود اختصاص داد. همچنین جمعیت سنندج بیشترین میزان تعداد الل مؤثر (Ne) و جمعیت قروه کمترین میزان را دارا بود. بیشترین میزان شاخص اطلاعاتی شانون (I) و تنوع ژنی (He) مربوط به جمعیت مریوان و کمترین مربوط به جمعیت قروه بود که نشان دهنده این موضوع است که بیشترین تنوع در منطقه مریوان وجود دارد همچنین حداقل میزان تنوع مربوط به جمعیت قروه بود. بیشترین تعداد باند و درصد چند شکلی در بین جمعیت های مورد بررسی مربوط به جمعیت مریوان و کمترین میزان آن مربوط به جمعیت قروه بود. بیشترین شباهت در بین جمعیت های مریوان با سنندج و کردستان و کمترین شباهت در بین جمعیت ها مربوط به جمعیت کردستان و قروه بود. تجزیه کلاستر توده های مورد بررسی را در 3 گروه قرار داد که نتایج حاصل از گروه بندی نشاندهنده این موضوع است که در جمعیتهای مورد بررسی تنوع ژنتیکی یا پراکنش جغرافیایی تطابق کامل ندارند. همچنین تجزیه به مختصات اصلی نیز این نتایج را تأئید کرد.

Keywords:

تنوع ژنتیکی، جمعیت، نخود، ISSR

Paper COI Code

This Paper COI Code is CIGS12_0914. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/227181/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پاکسرشت، فاطمه و طالبی، رضا و کرمی، عزت و شیروانی، هومن،1391،بررسی تنوع ژنتیکی جمعیت های نخود بومی غرب کشور با استفاده از نشانگر مولکولی ISSR،12th Congress of Iranian Genetics Society،Tehran،،،https://civilica.com/doc/227181

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Est. Var. 0.481 5.204 5.684 ...
 • 59(0.33) 1.39(0.38) 1.54(0.37) 1.50(0.35) ...
 • Anderson, J.A., Church, J.E., Autrique, S .D ., Thanksley, S. ...
 • Brantestam AK, BothemeRV, DaytegCh, Rashall, TuvessonS, Weibull(2 004) Inter simple ...
 • Millan T, HeatherJ, KadambotH, SiddigeM, HutokshiK (2005)C hickpea molecular breeding: ...
 • Singh KB, OcampoB, (1 9 9 7) Exploitation of wild ...
 • Surve-Iyer RS, AdamsGC, LezzonAF, JonesAL, (1995)Isozyme detection and variation in ...
 • Torres AM, Weeden NF, Martin A (1993) Linkage among isozyme, ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 7,061
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support