ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثر شوری و سدیمی بودن آب آبیاری بر منحنی مشخصه آب خاک

Year: 1386
COI: SSCI10_076
Language: PersianView: 6,465
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مهناز ختار - دانشجوی کارشناسی ارشد،گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه بوعل
محمدرضا مصدقی - استادیار ،گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان
علی اکبر محبوبی - دانشیار ،گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان

Abstract:

بسیاری از مشکلات و مسائل کشاورزی فاریاب ناشی از ترکیب شیمیایی آب آبیاری است . کیفیت آب آبیاری در مناطق خشک و نیمهخشک اهمیت زیادی دارد . شوری و قلیائیت آبهای آبیاری در غرب ایران به ترتیب بین 0/2 تا 8/9 dS m -1 و بین 0/1 تا 7 است . در این مناطق منابع آب آبیاری کم و تبخیر بالقوه زیاد است . آبیاری با آب نامناسب در این مناطق باعث افزایش EC و SAR خاک میگردد ( جلالی ).2002 غلظت کل نمکها و نسبت بین مقادیر آنها ( به ویژه بین سدیم با کلسیم ومنیزیم ) در آب، از مهمترین فاکتورها برای ارزیابی کیفیت آب آبیاری میباشند . کیفیت آب آبیاری بر بسیاری از ویژگیهای هیدرولیکی خاک موثر است .. ویژگیهای هیدرولیکی خاک اهمیت و کاربردهای زیادی در فیزیک خاک دارند . به عنوان مثال در تعیین آب قابل استفاده، برای ارزیابی پایداری ساختمان خاک و در مدل سازی حرکت آب و مواد در خاک از این ویژگیها استفاده میشود . منحنی مشخصه رطوبتی خاک که بیانگر چگونگی نگهداشت آب در خاک است، بستگی به توزیع اندازه منافذ خاک دارد . کیفیت آب آبیاری از طریق تأثیر بر ساختمان خاک، توزیع اندازه منافذ و پیوستگی آنها، بر منحنی مشخصه رطوبتی خاک مؤثر است ( کولیس جورج، 1984 و دکستر، ).2004 تخریب ساختمان و منافذ موجود در خاکهای سدیمی در اثر دو پدیده تورم کانیهای رسی و از هم پاشیدگی خاکدانهها صورت میگیرد که ناشی از درصد بالای یون سدیم است . این فرایندها سبب کاهش اندازه و پیوستگی منافذ خاک میگردند . شوری تا حدود زیادی اثر منفی قلیاییت بر ویژگیهای ساختمانی و رشد گیاه را خنثی میکند، به این ترتیب که معمولاً آبهای سدیمی کم شور اثر تخریبی شدیدتری بر ساختمان خاک دارند . زیرا آبهای کم شور سبب افزایش ضخامت لایه پخشیده دوگانه( DDL ( اطراف ذرات خاک شده و این فرایند به همراه وجود یون سدیم سبب پراکندگی و تخریب ساختمان خاک میگردد در رابطه با اثر کیفیت آب آبیاری بر منحنی مشخصه رطوبتی خاک پژوهشهای اندکی صورت گرفته است . لذا هدف از این پژوهش بررسی تأثیر شوری و سدیمی بودن آب بر منحنی مشخصه رطوبتی خاک است . ( آلیسون، 1968 و بارلو و ناش، ).2002

Paper COI Code

This Paper COI Code is SSCI10_076. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/23969/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ختار، مهناز و مصدقی، محمدرضا و محبوبی، علی اکبر،1386،اثر شوری و سدیمی بودن آب آبیاری بر منحنی مشخصه آب خاک،10th Soil Science Congress of Iran،Karaj،https://civilica.com/doc/23969

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • 300 - _ iچr 0.250 چ: 0.200 _ 0.200 0.150 ...
 • Allison, F.E. (1968) «Soil aggregation- SOme facts and fallacies as ...
 • Barlow, K., and D. Nash. (2002) "Investigating structural stability using ...
 • C ollis-George, N. and B.S. Figueroa. (1984) _ use of ...
 • Dexter, A. R. (2004) "Soil physical quality.Part I.Unsaturated hydraulic conductivity ...
 • Jalali, M. (2002) "Composition of irrigation waters in west of ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support