ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجزیه و تحلیل خطر سونام یهای ناشی از گسل مکران بر سواحل ایرانی دریای عمان

Year: 1391
COI: ICOPMAS09_268
Language: PersianView: 1,336
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدرضا اللهیار - کارشناس ارشد، سازمان بنادر و دریانوردی
گیتا برادران ابراهیمی - کارشناس ارشد، سازمان بنادر و دریانوردی
سیدعباس حق شناس - دانشجوی دکتری ، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
مهناز حسینی - دانشجوی کارشناسی ارشد ، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

Abstract:

مطالعات اخیر بررسی خطرپذیری نوار ساحلی کشور نشان دهنده پایین بودن خطر سونامی در ساحل ایرانی دریای خزر و پیرامون خلیج فارس در اثر حرکت گسلها در حین زلزله های احتمالی می باشد از طرف دیگر سوابق تاریخی موید بالا بودن ریسک برخورد امواج سونامی تولید شده در بخش غربی اقیانوس هند و سونامیهای حاصل از گسل فعال مکران به سواحل ایرانی دریای عمان است سونامی هایی که در اقیانوس هند بوجود م یآیند م یتوانند بخشهای جنوب شرقی ایران را تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر خطر برخورد سونام ی هایی که از اقیانوس هندمی آیند گسل بسیار فعال مکران نیز در مجاورت و به موازات خط ساحلی دریای عمان وجود دارد. همانگونه که در شکل 1 مشاهده م ی شودگسل مکران به موازات خط ساحلی کشور با فاصله ای حدود 100 کیلومتر در دریای عمان امتداد یافته است. این گسل خطرناکترین گسلیاست که به موازات خط ساحلی ایران قرار گرفته و قادر است سونامی های بزرگی را به بوجودآورد. هر سونامی که توسط گسل مکران ایجاد شودمستقیماً به سواحل دریای عمان در ایران برخورد خواهد نمود. بررسی سونامی های تاریخی با توجه به نهشت ههای رسوبی برجای مانده از آنها م یتواند علاوه بر برآورد خطرپذیری ناشی از سونامی ها در ارزیابی خطرپذیری زلزل ههای مولد آنها نیز مورد استفاده قرارگیرد. در بسیاری از موارد رسوبات ناشی از سونامی تنها رکورد برجای مانده از سونامی های 2 کهن می باشند و اطلاعات ارزشمندی از زلزله های تاریخی و ماقبل تاریخ را در خود جای داد هاند. چالش اصلی پی شرو در ارتباط با نهشت هها یبرجای مانده از سونامی تمایز نهشته های ناشی از این پدیده با رسوبات برجا ی مانده از سایر پدید ههای دریایی، به خصوص توفات های استواییمی باشد. در تحقیق حاضر طی یک بازدید میدانی، خط ساحلی خلیج چابهار با هدف یافتن نهشته های رسوبی مربوط به سونامی های تاریخی و بالاخصسونامی سال 1945 ناشی از گسل مکران مورد بررسی قرار گرفت و در مواردی لایه های رسوبی با رخنمون متفاوت از بقیه لایه های رسوبی یافت شد. با نمونه برداری از بستر، مطالعات آزمایشگاهی بر روی رسوبات انجام گرفت که ظن ناشی از انتقال آن لایه ها ی خاص از پ دی ده سونامی را تقویت کرد. برای حصول دید جامع تری از تاثیر سونامی احتمالی در منطقه و صحت انتساب نهشته های مورد نظر به سونامی سال 1945 شبیه سازی عددی به کمک مدولFMنرم افزارMike-21انجام پذیرفته است. شبیه سازی عددی ایجاد و انتشار امواج ناش ی از سونامی های احتمالی تولید شده توسط گسل مکران می تواند در درک بهتر از خطر پذیری نواحی مختلف سواحل ایران نقش بسزا یی داشته باشد. از سوی دیگر گسترش مکانی ارتفاع آب گرفتگی و مقایسه آن با گسترش مکانی نهشته های رسوبی می تواند ابزار مفیدی در تشخیصنهشته های ناشی از سونامی با رسوبات برجای مانده از دیگر پدیده های دریایی باشد. به عنوان نیروی محرکه سونامی از مدلGEOWAVEبرای شبیه سازی زلزله مورد نظر در گسل مکران استفاده شده است. پس از شبیه سازی نوسان اولیه، پیشروی و انتشار امواج با استفاده از مدولFMنرم افزارMike21انجام پذیرفته است. در انتها بر اساس یافته های حاصل از کاوش های محلی و شبیه سازی عددی توصیه هایی برای ایجاد یک سیستم هشدار در منطقه ارائه شده است

Keywords:

سونامی، رسوبات سونامی، گسل مکران، دریای عمان، مدلسازی انتشار سونامی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICOPMAS09_268. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/257144/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اللهیار، محمدرضا و برادران ابراهیمی، گیتا و حق شناس، سیدعباس و حسینی، مهناز،1391،تجزیه و تحلیل خطر سونام یهای ناشی از گسل مکران بر سواحل ایرانی دریای عمان،9th International Conferences on Coasts, Ports and Marine Structures (ICOPMAS2010)،Tehran،،،https://civilica.com/doc/257144

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Soltanpour M., Haghshenas S. A. (2006): Tsunami attacks on Iranian ...
 • Murty T. S. (1999). Tsunamis on the Coastlines of India, ...
 • Morton, Robert A., Gelfenbaum, Guy, Jaffe, Bruce E., (2007): Physical ...
 • Chaguc-Goff, C., and Goff, J.R., 1999, Geochemical and S edimentological ...
 • Nanayama, F., Shigeno, K., Satake, K., Shimokawa, K., Koitabashi, S., ...
 • Tuttle, M.P., Ruffman, A., Anderson, T., and Jeter, H., 2004, ...
 • Baird and As sociates/Jahad Water and Energy Research Company, (2008): ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support