ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

براورد جامعی از روتد تغییر شکل های سطحی پوسته زمین در شبکه ژئودینامیک کشور ایران با استفاده از سیستم تصویر متشابه

Year: 1386
COI: GEODM02_089
Language: PersianView: 1,889
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا آزموده اردلان - گروه مهندسی نقشه برداری، دانشکده فنی، دانشگاه تهران
مهدی روفیان نایینی - گروه مهندسی نقشه برداری، دانشکده فنی، دانشگاه تهران
امین قره باغی - گروه مهندسی نقشه برداری، دانشکده فنی، دانشگاه تهران
عبدالحسین حاجی زاده - گروه مهندسی نقشه برداری، دانشکده فنی، دانشگاه تهران

Abstract:

پوسته زمین در اثر حرکات تکتونیکی و جابجایی ناشی از لغزش گسل ها مدام در حال تغییر شکل می باشد. پاره ای از این تغیرات همچون زلزله ها و فروچال ها دارای اثرات مخرب جانی و مالی است، و لذا به این قسم از تغییرات آن بلایا یا سانحه طبیعی اطلاق می گردد. از آنجا که کشور ایران در محدوده گسلها و شکستگی های فراوانی قرار دارد لذا منطقه ای زلزله خیز بوده و مدام در معرض خطر حاصل از آن قرار دارد. بنابراین براورد تعییر شکل ها و محاسبه تنشهای ایجادشده در محل شکستگی ها می تواند کمک شایانی به کاهش خسارت حاصله کرده و الگویی از رفتار فیزیکی آتی پوسته در آن مکان ارائه دهد تنسور کرنش کمیتی است که حاوی مفسرهای ناوردایی از تغییر شکل می باشد که به طور مستقیم قابلی تفسیر فیزیکی دارند. در اینمقاله روشی جدید برای محاسبه تنسور کرنش بدون استفاده از گرادیان بردار جابجایی (روش معمول محاسبه تنسور کرنش) ارائه گردیده است. در این روش تنسور کرنش مستقیما بر اساس تغییر طول ها وزوایای بین نقاط شبکه ژئودزی (یا ژئودینامیک) در اپک های مشاهداتی مختلف محاسبه وبدین ترتیب نیاز به تشکیل بردار جابجایی به منظور محاسبه گرادیان آن از مراحل محاسبه تغییر شکل ، مرتفع شده است. همچنین نشان داده شده که اگر سیستم مختصات بر اثر تغییر شکل، دچار دوران و انتقال گردد، و یا اندازه تغییر شکل، مقدار قابل توجهی باشد، استفاده از روابط خطی معمول جهت برآورد مولفه های تنسور کرنش بر مبنای بردار جابجایی منجر به جواب های ناصحیح گردیده، درحالی که روش پیشنهادی این مقاله، از آنجایی که مستقل از سیستم مختصات می باشد، در هر صورت برآورد صحیحمولفه های تنسور کرنش را میسر میسازد. از مباحث دیگر مورد بررسی در این تحقیق، امکانسنجی برآورد کرنش در صفحه سیستم تصویر متشابهی است که اخیرا توسط دانشگاه تهران برای کاربردهای منطقه ای پیشنهاد گردیده است. با توجه به موفقیت امیز بودن روش فوق، شبکه ژدودینامیک کشور به عنوان مطالعه موردی انتخاب و مولفه های تنسور کرنش صفحه ای برای آن به روش پیشنهادی محاسبه گردیده اند. جزئیات مربوط به این روش و نتایج حاصله به تفصیل در مقاله آورده شده است .

Paper COI Code

This Paper COI Code is GEODM02_089. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/31458/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آزموده اردلان، علیرضا و روفیان نایینی، مهدی و قره باغی، امین و حاجی زاده، عبدالحسین،1386،براورد جامعی از روتد تغییر شکل های سطحی پوسته زمین در شبکه ژئودینامیک کشور ایران با استفاده از سیستم تصویر متشابه،2nd Disaster Management Conference،Tehran،،،https://civilica.com/doc/31458

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 63,668
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support