ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدیریت هدررفت در سیستمهای توزیع آب ایران به روایت استاندارد -308 الف

Year: 1386
COI: CCWS01_025
Language: PersianView: 5,424
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مسعود تابش - دانشیار و مدیر قطب علمی مهندسی و مدیریت زیرساختها، دانشکده مهندسی عم

Abstract:

آب بحساب نیامده و یا آب بدون درآمد در شبکه های توزیع آب شرب بصورت تفاضل حجم کل آب ورودی و حجم آب مصرفی اندازه گیری شده، تعریف می شود . آب بحساب نیامده به دو دسته هدررفت ظاهری ( غیرفیزیکی ) و واقعی ( فیزیکی ) تقسیم می گردد . مطالعات آب بحساب نیامده در طول پانزده سا ل اخیر در کشور ایران به تدریج انجام شده و در حال حاضر در پایلوت های متعددی در حال اجرا است . هرچند که هنوز هم متوسط کشوری آب بدون درآمد حدود 30 درص د می باشد که حداقل 50 درصد آن براساس استانداردهای بانک جهانی قابل کاهش می باشد . در این مطالعات با استفاده از عملیات کارگاهی و دفت ری، اجزای مختلف آب بحساب نیامده ( بدون درآمد ) شناسایی می گردد . در هدررفت واقعی آب از شبکه به هدر می رود، اما در هدررفت ظاهری بدلیل وجود خطای انسانی و اندازه گیری، آب مصرف می شود ولی مقدار آن و هزینه های مربوط ه، اندازه گیری و محاسبه نمی شود . در مطالعات آب بح ساب نیامده بر اساس تشکیل معادله بالانس سالانه آب در شبکه، روش تحلیل مولفه ای و یا تحلیل حداقل جریان شبانه درصد و مقدار و اجزای هر نوع هدررفت تعیین می گردد . خطای کنتورها، کنتور خوانها، مدیریت و مصارف غیر مجاز و مجاز اندازه گیری نشده، اجزای هدررفت ظاهری و نشت مرئی ( حوادث ) ، نشت و سرریز از مخزن و نشت نامرئی از لوله ها و تاسیسات، اجزای هدررفت واقعی می باشند . روش مطالعات و محاسبه اجزا ی آب بحساب نیامده ( بدون درآمد ) درطول سالیان اخیر در کشور ایران دارای استاندارد مدونی نبوده است و به همین دلیل در مواردی موجب بر وز مشکلاتی در آمار و اطلاعات شرکتهای آب و فاضلاب و یا روابط بین شرکتهای آبفا با مشاورین و پیمانکاران طرحهای مطالعاتی و اجرایی آب بحساب نیامده گردیده است . این در حالی است که در چند سال اخیر انجمن جهانی آب ) ) IWA در حال جمع بندی تجارب کشورهای مختلف و ارائه اس تانداردهای لازم در این زمینه می باشد . هرچند که با توجه به نیازها و شرایط بومی هر کشور تدوین استانداردهای ملی ضروری است، بخصوص در شرایط حاضر که هماهنگ کردن فعالیتها و یکسان سازی مفاهیم و روشها از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مورد توجه قرار گرفته است . خوشبختانه این مهم توسط دفتر استانداردها و معیارهای فنی وزارت نیرو انجام شده و دستورالعمل شناخت و نحوه مطالعه عوامل مؤثر در آب بحساب نیامده و راهکارهای کاهش آن توسط نویسنده و همکاران در قالب نشریه استاندارد -308 الف تهیه شده است . در این مقاله ضمن ارائه مشکلات موجود در زمینه مطالعات و روشهای کاهش آب بدون درآمد رئوس این دستورالعمل مورد بررسی قرار می گیرد

Keywords:

شبکه های توزیع آب , آب بحساب نیامده ( بدون درآمد ) , هدررفت ظاهری و واقعی , استاندارد -308 الف

Paper COI Code

This Paper COI Code is CCWS01_025. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/39592/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تابش، مسعود،1386،مدیریت هدررفت در سیستمهای توزیع آب ایران به روایت استاندارد -308 الف،1st Conference on Coping with Water Scarcity،Tehran،https://civilica.com/doc/39592

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support