Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی دیرینه شناسی و معرفی گاستروپود (OtoStomatchiachefT) در کرتاسه فوقانی سازند کلات در برش دریاچه بزنگان (کل بی بی)

دومین کنگره بین المللی زمین شناسی کاربردی
Year: 1394
COI: IAGC02_089
Language: PersianView: 672
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیرا کراچیان - دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، گروه زمین شناسی ، مشهد، ایران
علی اصغر آریایی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، گروه زمین شناسی ، مشهد، ایران

Abstract:

سازند کلات در شرق حوضه رسوبی کپه داغ به خوبی گسترش داشته و به شدت صخره ساز می باشد. این سازند بیشتر از سنگ آهک ماسه ای ، سنگ آهک بایو کلاستی ، شیل و ماسه سنگ تشکیل شده است ... مهمترین گسترش سازند کلات در ناحیه کپه داغ در برش تنگه نیزار است . سارند کلات در برش مورد مطالعه (ارتفاعات مجاور دریاچه بزنگان) و در ۱۱ کیلومتری غرب مقطع تیپ (تنگه نیزار) قرار گرفته است . براساس مطالعات انجام شده دارای بیشترین فسیل گاستروپود (OOStomatchiache fii) می باشد . و چون در کنار راه اصلی واقع شده است دسترسی به آن بسیار آسان می باشد. ضخامت این سازند در محل برش مورد مطالعه (سوی جنوبی دریاچه به ارتفاع ۹۱۰ متر) ۱۳۷ متر اندازه گیری شده است. با وجود ستبرای کمتر برش اندازه گیری شده در این مطالعه نسبت به برش الگو، هر پنج عضو برش الگو در منطقه بزنگان مشاهده می شود. مرز زیرین سازند کلات با سازند نیزار به صورت ناپیوستگی فرسایشی همراه با یک لایه از خاک قدیمه (PaleoSol) میباشد. مرز بالایی آن نیز با رسوبات قرمز رنگ سازند پسته لیق از نوع ناهمساز و فرسایشی است. سازند کلات دارای دو رخساره آواری و کربناته می باشد که رخساره آواری آن در یک محیط کم عمق ساحلی و رخساره کربناته آن در یک پلاتفرم کربناته نوع رمپ بر جای گذاشته شده است. برش مورد مطالعه همانند برش الگو دارای یک لایه صدف سنگ دوکفه ای در قاعده سازند می باشد . در لایه های نزدیک به قاعده شیلی فوقانی ، سنگواره گاستروپود اتوستوما چیا چفی وجود دارد که تجمعی از این گاستروپودها مشخص کننده آشکوب مائیستریشتین می باشد. گاستروپود فوق تا تنگه و دماغهناودیسی چهل کمان و برخی از بخشهای برش گرو و بند نادری نیز مشاهده می شود. بررسی های ریزدیرینه شناسی در برش مجاور روستای بزنگان به شناسایی ۴ گونه از ۸ جنس ماکروفسیلهای نرم تنان انجامیده است. با توجه به ماکروفسیلهای شاخصی شناسایی شده مانند :Otostomatchiacheffi, Spondylus spinosus.سن سازند کلات در این برش مایستریشتین تعیین شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGC02_089. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/532323/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کراچیان، سمیرا و آریایی، علی اصغر،1394،بررسی دیرینه شناسی و معرفی گاستروپود (OtoStomatchiachefT) در کرتاسه فوقانی سازند کلات در برش دریاچه بزنگان (کل بی بی)،2nd International Congress of Applied Geology،Mashhad،https://civilica.com/doc/532323

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • آقانباتی، ع 3830، زمین شناسی ایران، انتشارات سازمان زمین شناسی ...
  • خسرو تهرانی خ، 1382، دیرینه شناسی کاربردی (ماکروفسیل های بی ...
  • ض نیا، س، 1388، سنگ هار رسوبی کربناته، انتشارات دانشگاه ...
  • Loeblich _ Jr, Helen Tappan , 1988 , Foraminiferal gencra ...
  • Neuman, M., 1997, The Genus Siderolites (Foraminifera) .Revision of the ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 10,252
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support