ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی توان تثبیت نیتروژن توسط ایزوله های مختلف باکتری ریزوبیوم فازئولی در لوبیا چیتی و قرمز در منطقه شهرکرد

Year: 1384
COI: PULSES01_139
Language: PersianView: 2,321
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مهراب یادگاری - کارشناس ارشد زراعت مجتمع آموزش جهاد کشاورزی شهرکرد
عبدالله قاسمی پیربلوطی - عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد (دانشجوی دکتری اکولوژی)
ایرج اله دادی - استادیار پردیس کشاورزی ابوریحان، دانشگاه تهران
غلامعباس اکبری - استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

Abstract:

منافع حاصل از گنجاندن گیاهان زراعی خانواده بقولات در تناوبهای زراعی در بهبود حاصلخیزی خاک و مدیریت نیتروژن در جهت کشاورزی ارگانیک از دیرباز تاکنون به اثبات رسیده است. در این بین لوبیا (Phaseolus vulgaris L.) یکی از گیاهان زراعی مهم این خانواده جهت نیل به هدف فوق، گیاه مناسبی است. در خاکهایی که برای اولین بار لوبیا یا سایر بقولات کشت می شود به منظور تثبیت مقدار کافی از جمعیت نژاد موثر باکتری و بروز آلودگی در ریشه های آنها نیاز به تلقیح بذور با باکتری مناسب است. به همین منظور جهت بررسی توان تثبیت نیتروژن توسط سویه های مختلف باکتریRhizobium legominosarum Biovar phaseoli آزمایشی در سال 1381 بصورت کرتهای یکبار خرد شده (اسپیلت پلات) در قالب طرح پایه بلوکهای کامل تصادفی در منطقه شهرکرد به مرحله اجراء در آمد. سویه های مختلف باکتری به نامهای L-109, L-125, L-47, L-78 تهیه شده از موسسه خاک و آب بخش بیولوژی خاک به همراه یک تیمار مصرف کود نیتروژن به میزان 100 کیلوگرم نیتروژن خالص در هکتار و شاهد (بدون مصرف کود و عدم تلقیح) به عنوان عامل اصلی و ارقام لوبیا شامل چیتی رقم تلاش، چیتی توده بومی و قرمز توده بومی منطقه شهرکرد به عنوان عامل فرعی در 4 تکرار مورد بررسی قرار گرفتند. با توجه به نتایج تجزیه واریانس آزمایش مشخص شد که بین سویه های مختلف باکتری تلقیح شده با بذور لوبیا اختلاف معنی داری از لحاظ صفات؛ درصد تثبیت نیتروژن، نیتروژن اندام هوایی، تعداد و وزن گره در 50 درصد گلدهی، پروتئین دانه و عملکرد دانه وجود داشت. نتایج آزمایش نشان داد که بیشترین وزن گره و نیتروژن اندام هوایی از تیمار تلقیح بذور با سوی ه L-109 منطقه تویسرکان همدان و کمترین آن از تیمار مصرف کود نیتروژن و شاهد بدست آمدند. حداکثر و حداقل عملکرد دانه نیز به ترتیب از تیمار تلقیح بذور با سویهL-125 به میزان 2500 کیلوگرم در هکتار و شاهد (عدم تلقیح بذور و عدم مصرف کود) به میزان 1400 کیلوگرم در هکتار بدست آمد.

Keywords:

ارقام لوبیا، کارآیی تثبیت نیتروژن، سویه های مختلف باکتری ریزوبیوم

Paper COI Code

This Paper COI Code is PULSES01_139. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/54580/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یادگاری، مهراب و قاسمی پیربلوطی، عبدالله و دادی، ایرج اله و اکبری، غلامعباس،1384،بررسی توان تثبیت نیتروژن توسط ایزوله های مختلف باکتری ریزوبیوم فازئولی در لوبیا چیتی و قرمز در منطقه شهرکرد،The 1st Iranaian Pulses Symposium،Mashhad،،،https://civilica.com/doc/54580

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • اسدی رحمانی، ه. 1378. بررسی کارآیی تثبیت ازت سویه ریزوبیوم ...
 • کافی، م.، ا. زند، ب.کامکار، ح.ر. شریفی و م.گلدانی. 1379. ...
 • _ 29 و30 آبان 1384- مشهد _ فردوسی مشهد ...
 • Chirstianse, I., and P. H. Graham. 2002. Variation in di-nitrogen ...
 • Giller, K. E. 2001. Nitrogen fixation in tropical cropping systems. ...
 • Hungria, M., D. de S. Andrade, L. M. de O. ...
 • Mhamdi, R., G. Laguerre, M. E. Aouani, M. Mars, and ...
 • Tamimi, S. M. 2002. Genetics diversity and symbiotic effectiveness of ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط


  مقالات فوق بر اساس داده کاوی مقالات مطالعه شده توسط پژوهشگران محاسبه شده است.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support