Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاهش دبی رودخانه کارون و عواقب سد سازی بر کاهش و کیفیت ماهی صبور در جنوب غرب خوزستان

Year: 1395
COI: NCUIMWR05_048
Language: PersianView: 675
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سارا بنی نعیمه - کارشناس سازمان آب و برق خوزستان، دانشجوی دکتری آب و هواشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی،اهواز، ایران
هوشنگ حسونی زاده - دکتری سازه های هیدرولیکی، سازمان آب و برق خوزستان،اهواز، ایران
رضا برنا - دکتری اقلیم شناسی، هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز، ایران

Abstract:

رودخانه کارون در حیات آبزیان در مناطق لب شور تاثیرگذار بوده و هرگونه تغییرات کمی و کیفی در رودخانه کارون می تواند حیات آبزیانمناطق لب شور را با خطرات جدی روبرو کند که متاسفانه در سال های اخیر این تاثیرات بسیار شدید بوده است . ماهی صبور یکی ازماهی های مفید این رودخانه می باشد که که عصاره آن باعث کاهش چربی، پیشگیری از تجمع پلاکت ها و انعقاد خون می شود این نوعماهی مهاجر برای رشد و زیست در دریای آب شور و برای تخم ریزی باید به رودخانه آب شیرین (رودخانه های اطراف آبادان و اروندکنار)مهاجرت کنند که به دلیل ساخت سد بر روی رودخانه ها این نوع ماهی برای ورود و تکثیر در آبهای شیرین رودخانه با مشکل رو به رواست. آلودگی های ناشی از پالایشگاه آبادان، شرکت های صنعتی و دیگر آلاینده ها در رود خانه های استان از قبل وجود داشته ولی تاکنونباعث نابودی یا انقراض این گونه از ماهی ها نشده است. روند کاهش صید ماهی صبور از سال 83 آغاز شد به طوری که در آن سال 1 هزارو 464 تن ماهی صید شد ودر سه ماه اول امسال 977 تن صید شد که نسبت به سه ماهه سال گذشته 31 درصد کاهش یافته است. باوجود کاهش صید این گونه ماهی در سال های اخیر یکی از مسائل نگران کننده که باعث خطر انقراض این آبزی و حذف آن از سفره هایمردم گردیده، شوری آب است . سدهایی که روی رودخانه احداث می شود و از ورود آب به رودخانه جلوگیری می کند سبب تهدید نسل اینماهی ها شده است؛ احتمال انقراض ماهی صبور، با توجه به احداث سدها بر روی رودخانه و جلوگیری از ورود این ماهی به رودخانه ها را ازعوامل کاهش شدید این نسل از ماهی ها می باشد. ماهی باید بتواند به رودخانه آب شیرین بیاید اما هم اکنون راهش به وسیله سد ها بستهاست، به طوری که دیگر امکان تکثیر برای این ماهی فراهم نیست . علاوه بر این دبی آب رودخانه و کیفیت آب نیز بسیار کاهش یافته؛ بهعبارتی بالابودن شوری آب و آلودگی های رودخانه نیز مانع تکثیر این ماهی شده است. کاهش دبی رودخانه کارون باعث کاهش تولیدآبزیان و بروز تلفات به دلیل افزایش غلظت آلودگی و محدودیت در توسعه آبزی پروری شده است. خوزستان به عنوان قطب آبزی پروریکشور محسوب می شود، عدم ورود آب کارون از نواحی بحره، سلمانه و مارد به دلیل سد سازی و هدایت از سرشاخه ها، ورود پساب هاینیشکر و تبعات آن باعث کاهش گونه های ماهی شده است. شاخص های بیولوژیکی و جمعیتی ماهی صبور کاهش شدید دارد که نشانمی دهد با توجه به تشدید این اتفاقات در آینده نه چندان دور این کاهش ذخیره بیشتر خود را نشان می دهد و این روند در آینده مشکلجدی برای صبور ایجاد می کند و امیدواریم با انجام راهکارهای موثر جلوی خطر انقراض این ماهی خوش طعم گرفته شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCUIMWR05_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/555341/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بنی نعیمه، سارا و حسونی زاده، هوشنگ و برنا، رضا،1395،کاهش دبی رودخانه کارون و عواقب سد سازی بر کاهش و کیفیت ماهی صبور در جنوب غرب خوزستان، Fifth International Conference on Integrated Water Resource Management،Kerman،https://civilica.com/doc/555341

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • اسدی کپورچال، ص0، پذیرا، ا. و همایی، م. 1391. مدلسازی ...
  • انصاری، ه. و محمدی، غ. 1379. مقایسه وضعیت صید و ...
  • پناهی، م .1389 . بررسی تاثیر شوری آب زیرزمینی و ...
  • خلفه نیل ساز، م. 1388. بررسی فراوانی و تنوع زیستی ...
  • لطفی، ا.غفاری، ه. بهروزی راد، ب. سواری، ا. و کاووسی، ...
  • نوذری، ح .1388 .مدیریت شوری و بهرهبرداری از زهآب کشاورزی ...
  • Banister, K., Backiel, T. and Bishop, J. 1994. The present ...
  • Ita, E. O., 1993. Inland fishery resources of Nigeria. CIFA ...
  • Schuyt, K., Brander, L., 2004. The economic values of the ...
  • Welcomme, R., 2001. Inland Fisheries Ecology and Management. Food and ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 12,352
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support