Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش پالایندگی برخی گونه های زینتی مقاوم در طراحی کاشت خاکهای آلوده به فلز سنگین مس

Year: 1395
Publish place:

COI: SMSER02_221
Language: PersianView: 415
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم افروشه - پژوهشکده پسته، موسسه تحقیقات علوم باغبانی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، رفسنجان، ایران
فاطمه کرمی زارع - دانشکده علوم، گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، ایران

Abstract:

با افزایش فعالیتهای صنعتی، آلودگی محیطزیست یکی از مشکلات پیشروی انسان است. در این بین آلودگی با فلزات و مواد غیرزیستی یک مشکل جهانی زیست محیطی است. در بیشتر مناطق صنعتی، حاوی مخلوطی از انواع آلودگیها در غلظتهای مختلف در خاک، آبهای زیرزمینی و هوامیباشند. امروزه تکنولوژی نوظهور گیاه پالایی برای پالایش آلودگیهای خاک، اب و هوا در شهرکهای صنعتی، در شهرهای بزرگ کنار اتوبانها،خیابانها ومسیرهای پرتردد شهری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از راههای کاهش الودگی استفاده از گیاهان پالاینده محیط در طراحی فضای سبز شهری می باشد. بنابراین بهتر است در ترکیبهای کاشت گیاهی از گیاهانی استفاده شود که قدرت جذب الایندهها را داشته باشند. هدف از این پژوهش امکان بررسی گیاه زینتی گل آهار ) eleganse Zinnia ( ، جعفری (Tagetes erecta) و همیشه بهار ) (Calendula officinalis جهتگیاهپالایی خاکهای آلوده به مس بود. این آزمایش در قالب طرح کاملا تصادفی در چهار تکرار در شرایط گلخانه اجرا شد. تیمارهای آزمایشی شامل چهار سطح مس0و100و200و400میلیگرم بر کیلوگرم خاک( بودند. اثرات تیمارهای مختلف سولفات مس بر شاخصهای مقاومت و راندمان حذف مس مورد بررسی قرار گرفت. نتایج بدست آمده از این پژوهش نشان داد شاخصهای مقاومت و راندمان حذف مس در سطح یک درصد معنی دار بود.. بیشترین شاخصمقاومت و راندمان حذف مس، به ترتیب مربوط به گل جعفری، همیشه بهار و آهار بود. در نتیجه، به نظر میرسد که گیاهان زینتیجعفری و همیشهبهار جهت پالایش سطوح متوسط فلز سنگین مس و گیاه زینتی آهار در سطوح کم فلز سنگین مس در مناطق آلوده به این عنصر مناسب میباشند

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is SMSER02_221. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/558291/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
افروشه، مریم و کرمی زارع، فاطمه،1395،نقش پالایندگی برخی گونه های زینتی مقاوم در طراحی کاشت خاکهای آلوده به فلز سنگین مس،دومین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست (کیفیت، سلامت و امنیت خاک)،Kerman،https://civilica.com/doc/558291

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • فاضلیان، ن. و اسرار، ز. 1390. تاثیر اسید ملسیلیک و ...
 • کمالی، م، صفاری، _ و سرچشمه پور، م. 1390. امکان ...
 • Bosiacki, M. 2008. Accumulation of cadmium in selected species of ...
 • El-Tayeb, M. A, El-Enany, A.E., and Ahmad, N.L. 2006. Salicylic ...
 • Fayiga, A.O., Ma, L.Q. 2006.Using phosphate rock to immobilize metals ...
 • Liu, J.N. Q., Zhou, X., Sun, T., Ma, I., and ...
 • Liu, J.N., Zhou, Q.X., Sun, T., Ma, L.Q., and Wang, ...
 • McGrath, S. P., Zhao, F. G. 2003. P hytoextraction of ...
 • Moradkhani, S., Khavari Nejad, R. _ Dilmaghani, K., and Chaparzadeh, ...
 • Wei, S.H., Zhou, Q.X., Wang, _ 2005. C admium-hyp eraccumulator ...
 • Wei, T. C., Chen, C. C., Wang, Y., and Chen, ...
 • Wang, X.F., and Zhou, Q.X. 2005. Ecotoxico logical effects of ...
 • Zhang, W.H., Cai, Y., Ma, L.Q., and Downum, K. 2004. ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
Paper count: 417
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support