ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

گفتمان معرفهالنفس و ریاضت در سبک زندگی اشراقی عرفانی

Year: 1395
COI: JR_SABK-2-1_002
Language: PersianView: 294
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد بهشتی - استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

Abstract:

انسان از دیرباز برای رسیدن به سعادت و کمال، دست یابی به اهداف فردیو اجتماعی و غلبه بر مشکلات مادی و غیرمادی در جست وجوی سبک زندگیمطلوب بوده است. سبک زندگی مجموع های از امور نظام مند و همگرا از زندگیانسانی اعم از بعد فردی، اجتماعی مادی و معنوی است. این امور نظیر بینش ها،گرایش ها، رفتارهای درونی، رفتارهای بیرونی در حوزه های فرهنگی، دینی،اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که می توان از همه آن امور، الگویی را استخراجکرد و ارائه داد. بنابراین سبک ز ندگی، فرآیندی است که با تمام ابعاد و زوایایحیات انسان ارتباط دارد.فرازمندترین و جامع ترین سبک زندگی، برنامه ای است که از تعالیم الهیو آموزه های وحیانی استخراج شده باشد. در این راستا دانش وران مسلمان نیزمتناسب با رویکرد علمی- فلسفی و آموخته های خود از اسلام و یافته های خودبه ارائه برنامه زندگی اقدام کرده اند. شیخ اشراق طبق آموخته های خود از اسلامو یافته های شهودی و باطنی خود، دستورالعمل هایی را برای رسیدن به حیاتمعنوی و زندگی مطلوب بیان کرده است. آشکار است که سبک زندگی، بیشتربه رفتار می پردازد؛ ولی تعیین این رفتار در سایه اندیشه ها، باورها و یافته هاست.بن مایه سبک زندگی اشراقی- عرفانی، دو امر بسیار مهم است که ما آن را با عنوانگفتمان «معرفه النفس» و «ریاضت» مطرح می کنیم. این مقاله می کوشد پایه و اساس سبک زندگی اشراقی را تبیین کند. این پایه،خودشناسی و معرفه النفس است و نردبانش ریاضت و سیر و سلوک معنوی و باطنی است. همچنین تلاش ما بر این است که تاروپود، ماهیت و حقیقت این دورا از نگاه شیخ اشراق با استناد به آثار وی توضیح دهد. این نوشتار در پایان به نمونه های عینی ریاضت اشاره می کند که در شرایط کنونی جهان معاصر ضروری می نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SABK-2-1_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/569927/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بهشتی، محمد،1395،گفتمان معرفهالنفس و ریاضت در سبک زندگی اشراقی عرفانی،https://civilica.com/doc/569927

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 496
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support