ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل سازی سه بعدی واحدهای ژیومکانیکی با استفاده از داده های لرزه ای پس از برانبارش در سازندهای کنگان و دالان

Year: 1395
COI: NPGC02_022
Language: PersianView: 404
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پوریا ادب نژاد - کارشناس ارشد مهندسی اکتشاف نفت، دانشگاه تهران
غلامحسین نوروزی - استاد تمام، دانشکده مهندسی معدن، دانشگاه تهران
محمدعلی عقیقی - استادیار، دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین
علی کدخدایی - دانشیار، دانشگاه کرتین، پرت، استرالیا

Abstract:

در این مطالعه ابتدا مدول های الاستیک دینامیک مانند مدول یانگ، بالک و برشی، نسبت پواسون و مقاومت فشاری تکمحوری سازند با استفاده از سرعت های امواج برشی و تراکمی که توسط لاگ نگارگر صوتی دوقطبی فراهم آمده اند، در 8 چاه محاسبه شدند. در 5 چاه که داده های سرعت برشی موجود نبودند، سرعت این امواج از طریق روابط تجربی تخمین زده شد. پس از محاسبه مدول های الاستیک دینامیک، این مقادیر با استفاده از فرمول های تجربی به دست آمده از طریق تعیین سرعت امواج برشی و تراکمی در 14 نمونه مغزه و آزمایش چکش اشمیت در یکی از میدان های مجاور به مدول های استاتیک تبدیل شدند. سپس، حجم مدول های استاتیک محاسبه شده با استفاده از خوشه بندی گرافپایه با توان تفکیک چندگانه (MRGC) و از طریق ایجاد واحدهای ژیومکانیکی با استفاده از این خوشه ها کاهش یافت. ایجاد یک مدل ژیومکانیکی سه بعدی با استفاده از این واحدهای ژیومکانیکی می تواند تخمینی قابل اطمینان از خواص مخزنی از نقطه نظر مقاومت سنگ های مخزنی مهیا کند. پس از تولید واحدهای ژیومکانیکی توسط MRGC، این واحدها از طریق مقایسه با داده های چاه پیمایی مانند لاگ قطرسنجی، اشعه گاما و تخلخل نوترون و همچنین داده های مغزه مورد بررسی قرار گرفتند. این مقایسه، انطباق خوبی میان این داده ها و واحدهای ژیومکانیکی نشان می دهد. نتایج این مطالعه بیانگر تاثیرپذیری بالایواحدهای ژیومکانیکی از تخلخل و محتوای رس سنگ های سازندی هستند. در نهایت مدل ژیومکانیکی سه بعدی مخزن با استفاده از این واحدهای ژیومکانیکی و مدل امپدانس صوتی مخزن که حاصل از روش وارونسازی و الگوریتم ژنتیک است، ساخته شد. از مدل امپدانس صوتی به عنوان پارامتر دوم کوکریجینگ برای مدل سازی استفاده شده است. مقادیر مدل ژیومکانیکی ساخته شده در محدوده یکی از چاهها که برای مدل سازی استفاده نشده بود، دارای انطباقی حدود 77 درصد با داده های چاه است که این امر بیانگر اعتبار بالای روش مدل سازی مورد استفاده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NPGC02_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/611490/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ادب نژاد، پوریا و نوروزی، غلامحسین و عقیقی، محمدعلی و کدخدایی، علی،1395،مدل سازی سه بعدی واحدهای ژیومکانیکی با استفاده از داده های لرزه ای پس از برانبارش در سازندهای کنگان و دالان،2rd National Conference on petroleum geomechanics ،Tehran،https://civilica.com/doc/611490

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • کدخدائی، ع. گزارش تین سختی، سرعت امواج اولتراسونیک و مقاومت ...
 • Method, S. T.; (2000); "Standard Test Method for Laboratory Determination ...
 • Mavko, G., Mukerji, T. et al.; (1998); "Rock Physics Handbook". ...
 • Zoback, M. D. ; (2007); "Reservoir geomechanics", Cambridge University Press. ...
 • Brandestini A. _ (2015); _ Proceq History", http :/www.proceq _ ...
 • Ye _ _ FOR _ : GRAPH-BASED CLUSTERING Shin-Ju Ye ...
 • Schumberger, Petrel Introduction course ; (2006); "Schumberger information solutions, ". ...
 • z"" National Conference on Petroleum Geomechanic National Iranian Oil Company ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 67,801
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support