Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اتنو بوتانی گیاهان دارویی منطقه ارسباران

اولین همایش ملی صیانت و حفاظت از جنگلهای ارسباران
Year: 1396
Publish place:
COI: ARASBARAN01_179
Language: PersianView: 742
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آذر رفعتی - کارشناس ارشد، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
ژیلا بالایی - کارشناس ارشد، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
ناصر کاسبی - کارشناس ارشد، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی

Abstract:

آذربایجان شرقی با بیش از 2500 گونه وحشی از گیاهان بستر مناسبی برای تولید گیاهان دارویی می باشد که حدودا 800 گونه گیاهی آن فقط از منطقه ارسباران شناسایی شده است. کارشناسان جنگل های ارسباران را به دلیل داشتن گونه های متنوع گیاهی و جنگلی در زمره یکی از مناطق با ارزش ژنتیکی جهان شناخته و به جهت برخی ویژگی های خاص، یک منطقه رویشی مستقل، با نام منطقه جنگلی ارسباران معرفی کرده اند که یکی از مناطق پنجگانه رویشی ایران محسوب می شود. این گزارش براساس تحقیق در زمینه فرهنگ مردمی استفاده از گیاه درمانی تنظم گردیده وسعی شده است تا تعدادی از گونه های بومی منطقه که کاربرد دارویی دارند شناسایی گردند. روش کار در این بررسی بدین منوال بود که به شهرستانها، روستاها و اجتماعات عشایری مراجعت کرده ضمن گفتگو و مصاحبه با ساکنین محلی گیاهانی که بطور سنتی مورد استفاده دارویی قرار می گیرند، نام آنها ، طرز استفاده ودیگر اطلاعات مربوطه در فرمهای مخصوص ثبت گردند . طی بررسی های به عمل آمده حدود 73 گیاه دارویی در منطقه ارسباران شناسایی شده است که اهالی منطقه بطور سنتی از این گیاهان برای درمان بیماریهای مختلف استفاده می کنند. بطور کلی اطلاعات سنتی درباره گیاهان، اساس تولید محصولات و داروهای طبیعی طبی جدید است و افراد سال خورده و مسن شهرهای باستانی، دارای اطلاعات مفیدی درباره خواص دارویی این گیاهان هستند و با مرگ این افراد، بخشی از این دانش سنتی، به سرعت نابود می شود، بنابراین به نظر می رسد که ثبت و ضبط این اطلاعات بسیار ضروری باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ARASBARAN01_179. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/695480/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رفعتی، آذر و بالایی، ژیلا و کاسبی، ناصر،1396،بررسی اتنو بوتانی گیاهان دارویی منطقه ارسباران،اولین همایش ملی صیانت و حفاظت از جنگلهای ارسباران،Tabriz،https://civilica.com/doc/695480

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
Paper count: 836
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support