ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تغییرات کاربری اراضی در شهرستان لاهیجان با استفاده از سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی و تاثیر آن بر اراضی پیرامونی

Year: 1396
Publish place:
COI: ENGIN01_088
Language: PersianView: 346
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سالار میرازپور - دانشجوی دکتری سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی.مطالعات آب و خاک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
پیام عالمی صف اول - دانشجوی کارشناسی ارشد سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی.مطالعات آب و خاک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران-سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
جواد کرمی - کارشناس ارشد مدیریت محیط زیست. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
شرمین کریمی - کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی.مطالعات آب و خاک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

Abstract:

تغییر کاربری اراضی به عنوان عاملی پایه در ایجاد تغییرات زیستمحیطی عمل کرده و به یک خطر جهانی تبدیل شده است. بررسی این تغییرات با استفاده از سنجش از دور می تواند به سرعت پایش، دقت در پیشبینی و ارزیابی میزان و روند تغییرات از طریق نقشه های حاصل از تصاویر ماهواره ای کمک شایان توجهی کند و به برنامه ریزان محیط زیست و مدیران شهری برای اخدتصمیمات آگاهانه تر یاری رساند. هدف این تحقیق پایش تغییرات کاربری پوشش اراضی طی دو بازه زمانی 2002 و 2015میلادی در شهرستان لاهیجان، شامل شهر لاهیجان و اراضی پیرامونی است. بدین منظور نقشههای کاربری اراضی با استفاده از تصاویر سنجنده های ETM+ و OLI ماهواره لندست به ترتیب در دو دوره زمانی مربوط به سالهای 2002 و 2015 میلادی در کلاسهای کشاورزی، جنگل، آب و انسان ساخت و بترتیب با ضریب کاپای 0,87 و 0,92 درصد و همچنین دقت کلی 89,73 درسال 2002 و 93,68 در سال 2015 تهیه شد. پس از تهیه ی نقشه های کاربری اراضی با استفاده از روش طبقه بندی نظارت شده Maximum Likelihood، پایش تغییرات با روش Change detection بررسی گردید. نتایج نشان داد با بررسی روندتغییرات صورت گرفته طی دوره 13 ساله، کاربری شهری با 4437,16 هکتار بیشترین افزایش را داشته و در مقابل آن کلاس جنگل با -3347,48 هکتار روند کاهشی داشته است که بخش عمده ای از آن معلول ساخت و سازهای گردشگری در بخش خانه های دوم و مراکز پذیرایی در شهرستان لاهیجان می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ENGIN01_088. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/711147/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرازپور، سالار و عالمی صف اول، پیام و کرمی، جواد و کریمی، شرمین،1396،بررسی تغییرات کاربری اراضی در شهرستان لاهیجان با استفاده از سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی و تاثیر آن بر اراضی پیرامونی،کنفرانس بین المللی پژوهشهای نوین در عمران،معماری،مدیریت شهری و محیط زیست،Karaj،https://civilica.com/doc/711147

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 32,764
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support