ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

سبک خوانش چند آوایی و رویکرد میخاییل باختین در منطق مکالمه (مورد مطالعه منظومه خسرو و شیرین نظامی)

Year: 1395
Publish place:
COI: OSPL01_172
Language: PersianView: 197
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرزانه یوسف قنبری - استادیار گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول

Abstract:

با بهره گیری از دیدگاه باختین جهت روشن کردن فضای چند آوایی منظومه خسرو و شیرین و با توجه به این که هر واژه صاحبی دارد و بار معنایی خاصی را به دوش می کشد؛ نمی توان هر سخنی را تنها به گوینده نسبت داد چون گفته، حاصل کنش بین افراد است یا به بیانی روشن تر گفته، حاصل کل واقعیت اجتماعی پیچیده ای است که آن را دربرگرفته است. با این دلایل در منظومه خسرو و شیرین فقط با تکیه بر گفته های راوی نمی توان به نتایج قابل توجهی دست یافت بلکه با دقت در گفته ها، دیالوگ ها و منولوگ هاست که به صداهای موجود در متن و غلبه هر کدام بر دیگری می توان دست یافت و بدین ترتیب افق ذهنی و تاثیر فرهنگ و جامعه بر هر یک از شخصیت هایی که پدید آور خالق آن ها و راوی جریانات و اتفاقات میان آن هاست را درک کرد و بر اساس آن نداهای موجود در یک متن داستانی را که میخاییل باختین نظریه پرداز آن است دریافت. این پژوهش از نوع نظری است و از روش کیفی بهره می گیرد. نتایج حاصله در این پژوهش ثابت می کند که در داستان خسرو و شیرین با نداها و آواهای چندی مواجه هستیم که گاه بر آوای پدید آور و راوی دانای کل غلبه کرده و منطق مکالمه، روابط پیچیده بین شخصیت های داستان را روشن و از رازناکی برخی مسایل در داستان پرده برمی دارد و منظومه را چنین معرفی می کند: خسرو و شیرین منظومه-ای دوصدایی است؛ بدین معنی که صدای غرا و سرکوبگر نظامی در برابر صدای خاموش قهرمان آن قرار می گیرد و از قضا همین صدای خفه و خاموش شخصیتی مانند شیرین است که بر بانگ غرای نظامی غلبه می کند. در حقیقت عملکرد و رفتار موقرانه شیرین که برساخته داستان پرداز است صدای سرکوبگر شاعر را مغلوب می سازد.

Keywords:

منظومه خسرو و شیرین , دیدگاه میخاییل باختین , چند آوایی بودن داستان

Paper COI Code

This Paper COI Code is OSPL01_172. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/729122/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یوسف قنبری، فرزانه،1395،سبک خوانش چند آوایی و رویکرد میخاییل باختین در منطق مکالمه (مورد مطالعه منظومه خسرو و شیرین نظامی)،همایش بین المللی شرق شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی،https://civilica.com/doc/729122

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,349
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support