ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحول نماد زن مار از اسطوره تا عرفان

Year: 1396
COI: CSIA01_114
Language: PersianView: 906
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا عامری - دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه الزهرا (س)
مهین پناهی - استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه الزهرا (س)

Abstract:

داستان آفرینش به عنوان یکی از نخستین و بحث برانگیزترین اندیشه های بشری همواره مورد توجه بوده است. انسان های نخستین در قالب اساطیر و افسانه ها به تصویر سازی آن پرداخته اند اما این داستان در هر دوره با توجه به افزایش آگاهی بشر و ظهور ادیان، شکل های گوناگونی یافته است. آنچه در این میان اهمیت دارد، همنشینی همیشگی مجموعه ای از شخصیت ها و عناصر در اغلب این داستان ها است که آنها را به صورت یک نماد درآورده است. نکته قابل توجه دیگر، بار معنایی متفاوتی است که این نمادها در عرصه های گوناگون، از ابتدایی ترین بستر خود یعنی اساطیر تا عرصه متفاوتی چون عرفان ، پذیرفته اند. این مقاله در پی آن است تا با روشی پژوهشی تحلیلی به این پرسش ها پاسخ دهد که: نماد زن و مار در داستان آفرینش چه کارکردی یافته و چگونه این دو نماد در هم تنیده شده اند برای یافتن پاسخ این پرسش ها ابتدا این دو نماد در فرهنگ های مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند. سپس دو کتاب عرفانی مهم همچون مرصادالعباد نجم الدین رازی و انسان الکامل عزیزالدین نسفی مطالعه شده است تا بتوان به مقایسه کارکرد نمادهای مذکور در این کتاب ها با تاریخ نیمه اساطیری آثاری همچون تاریخ طبری، تفسیر طبری و تاریخ بلعمی پرداخت. این نگاه تطبیقی زمینه مناسبی را برای بررسی تحول این دو نماد از اسطوره تا عرفان آماده ساخته است. این پژوهش نشان می دهد که حضور مار به عنوان یکی از همدستان ابلیس، او را با نقش حوای فریب کار درآمیخته و منجر به خلق تصویری نمادین به نام زن مار شده است.

Keywords:

اسطوره، عرفان، نماد، زن، مار

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSIA01_114. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/748270/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عامری، زهرا و پناهی، مهین،1396،تحول نماد زن مار از اسطوره تا عرفان،The First National Conference of Symbology in Persian Art With a Focus on Native Art،Bojnord،https://civilica.com/doc/748270

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,060
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support