Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی خشکسالی شهر شیراز با استفاده از ارزیابی پوشش گیاهی و دمای سطح زمین بوسیله ی تصاویر لندست 8

Year: 1397
COI: CAUCONF01_0026
Language: PersianView: 598
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

داریوش فضلی کلستانی - گروه مهندسی نقشه برداری ، واحد استهبان، دانشگاه آزاد اسلامی، استهبان ، ایران
علیرضا حامدیان فر - گروه مهندسی نقشه برداری ، واحد استهبان، دانشگاه آزاد اسلامی، استهبان ، ایران

Abstract:

توسعه روزافزون پدیده هایی مانند خشکسالی در قرن حاضر شرایط را ایجاد می کند که با استفاده از فناوری جدید به ارزیابی و بررسی آنان بپردازیم. این پژوهش با هدف بررسی میزان خشکسالی و تاثیر آن بر روی پوشش گیاهی شهر شیراز انجام گرفته است. روشی که برای آنالیز و بررسی خشکسالی انجام گرفته است، استفاده از سنجش از دور حرارتی بوسیله محاسبه دمای سطح زمین 1(LST) و شاخص گیاهی نرمال شده 2(NDVI) می باشد. در این مطالعه تصاویر ماهواره لندست (LANDSAT ) از اول فصل رشد گیاهان یعنی ماه جولای از سال های 2017-2013 استفاده شده است. میزان تابش را بدست آورده و با استفاده از میزان تابش، دمای کلوین و سپس دمای کلوین را به دمای سلسیوس تبدیل کرده و سپس میزان تغییرات دما از سال 2017 -2013 مورد بررسی قرار گرفته است. حال با استفاده از باندهای قرمز و مادون قرمز نزدیک و محاسبه شاخص NDVI، نتایج بدست آمده از آنالیز میزان خشکسالی و میزان تغییرات دما بیان کننده این است که دما سال به سال رو به افزایش است، و در راستای تغییرات دما مقدار پوشش گیاهی کاهش یافته است. به این صورت که مقدار پوشش گیاهی کاهش شدیدی در سال 2015 داشته است، و به همین صورت از سال 2015 تا سال 2017 تقریبا کاهش پوشش گیاهی را نداشته است. تنها عامل کاهش مقدار پوشش گیاهی را نمی توان افزایش دما دانست. این بحران به عوامل زیادی مربوط می شود، مانند تبدیل مناطق با پوشش گیاهی به مناطق مسکونی و قطع بی رویه درختان و استفاده بی رویه از منابع و ... که برای جلوگیری از کاهش روز افزون پوشش گیاهی باید برنامه ریزی هوشمندانه در جهت جبران بحران خشکسالی بیندیشند که در غیر این صورت ضررات جبران ناپدیری را به همراه داشته و به یک معضل اساسی تبدیل خواهد شد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CAUCONF01_0026. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/775135/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فضلی کلستانی، داریوش و حامدیان فر، علیرضا،1397،بررسی خشکسالی شهر شیراز با استفاده از ارزیابی پوشش گیاهی و دمای سطح زمین بوسیله ی تصاویر لندست 8،Conference on Civil Engineering, Architecture and Urban Planning of the Islamic World،Tabriz،https://civilica.com/doc/775135

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,317
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support