ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تبیین جایگاه حس مکان در ارتقا کیفیت طرح دانشکده هنرومعماری

Year: 1397
COI: ICCACS03_867
Language: PersianView: 213
This Paper With 26 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 26 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی محمدی تهرودی - دانشجوی کارشناسی ارشدمهندسی معماری،دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان،ایران.لیسانس مهندسی عمران،عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمان
مهدیه معینی - دکتری معماری وشهرسازی عضوهییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحدکرمان ایران

Abstract:

فضاهای آموزشی یکی از حوزه های معماری محیطی هستند که نقش عمده ای را در یک جامعه ایفا می نمایند. نقش آموزش در توسعه جامعه انکارناپذیر است. بی توجهی و ناآگاهی در طراحی فضاهای آموزشی در بسیاری از کشورها نتایج نامطلوب خود را نشان داده است. از این رو، یکی از عوامل موثر تربیتی در آموزش و پرورش نوین، چگونگی معماری مدارس و دانشگاه ها است. معلم، استاد، کتاب، دانش آموزان، دانشجویان، روش های تدریس، مدیریت آموزشی و خانواده از جمله عواملی هستند که معمولا در فرایند یادگیری، موثر تلقی گشته و مورد بررسی و کند و کاو قرار می گیرند و همچنین این عوامل باعث افزایش حس تعلق به مکان دانش آموزان و دانشجویان می شود. در حالی که در تعلیم و تربیت جدید، فضای آموزشی و فیزیکی مدرسه نه تنها یک محیط خشک و بی روح و فاقد تاثیر در فرآیند یادگیری محسوب نمی گردد. به طور خلاصه، دانشکده هنر و معماری محیطی است جذاب برای خلق، نه مکانی عذاب آور. بنابراین در این تجربه تلاش خواهد شد تا مدلی مناسب برای یک دانشکده هنر با اصول نوین آموزشی و فضاهای حس تعلق به مکان ارایه گردد. هدف اصلی پژوهش حاضر برسی طراحی دانشکده هنر و معماری با رویکردحس تعلق به مکان است. این پژوهش به روش اسنادی با بهره گیری از مقالات، کتب، منابع آنلاین و تحلیل نمونه های موردی انجام گردیده است. نتایج تحقیق نشان داد با وجود تاکید نظریه پردازان بر اهمیت حس تعلق به مکان، شرایط موجود نشان از شکل گیری حس تعلق به مکان می باشد، که منجر به از دست رفتن ارتباط متقابل انسان با محیط خواهد شد؛ و مشکلاتی همچون گم گشتگی، بی ریشه بودن و عدم امنیت را در پی خواهد داشت. با این وجود تلاش چشمگیری در ایجاد بستر مناسب برای شکل گیری و ثبت خاطره انجام نمی پذیرد، بدین ترتیب پرداختن به کیفیت تعلق به حس مکان اهمیت می یابد. از عوامل موثر بر حس تعلق به مکان، فعالیت های جمعی جایگاه مهمی دارند؛ و از میان مراکز آموزشی، دانشکده ی هنر و معماری به جهت انجام فعالیت های کارگاهی و آتلیه ای این قابلیت را داراست از این رو، به عنوان نمونه طراحی دانشکده ی هنر و معماری انتخاب گردیده است.

Keywords:

دانشکده هنر و معماری،حس تعلق به مکان،خاطره انگیزی، هویت

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICCACS03_867. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/806681/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمدی تهرودی، علی و معینی، مهدیه،1397،تبیین جایگاه حس مکان در ارتقا کیفیت طرح دانشکده هنرومعماری،3rd.International Conference & 4th.national Conference on Civil Engineering, Architecture and Urban Design،Tabriz،،،https://civilica.com/doc/806681

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 7,079
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support