ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حقیقت قدسی و نسبت آن با نقاشی قهوه خانه ای بر مبنای آرای کوماراسوامی

Year: 1397
COI: JR_BAGH-15-63_005
Language: PersianView: 248
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا علی پور - دانشکده هنر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران
غلامعلی حاتم - دانشکده هنر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، ایران
اسماعیل بنی اردلان - دانشگاه هنر، تهران، ایران
ایرج داداشی - دانشگاه هنر، تهران، ایران

Abstract:

بیان مسیله : حقیقت از منشاء واحدی سرچشمه دارد و در تمام مراتب هستی گسترانیده شده است. ذات و حقیقتقدسی، مبدا سنت است و سنت از حقیقت قدسی منفک نیست. یکی از سنت های هنری گذشته که حاصل و ثمرهحدود یازده قرن تکوین تدریجی آداب سوگواری تشیع به شمار می رود نقاشی قهوه خانه ای است که در قرن چهاردهمهجری قمری نمود عینی پیدا کرد.در مواجهه با رواج مکاتب هنری دوران تجدد در ایران، آثار نقاشی قهوه خانه ای همواره در تداوم سنت نگارگری قراردارند و هنرشان راهی برای تحقق حقیقت قدسی است. آنچه این آثار را اصالت بخشیده، درونیات اثر است که هنرمندبه واسطه آن در قالبی جسمانی به صورت رمز و تمثیل برملا کرده است. در این میان، آنچه مسیله است براساسقرابت آرای آناندا کوماراسوامی (از اندیشمندان سنت گرا) در حیطه تعریف و کارکرد هنر سنتی با این آثار، نسبتی میانآثار نقاشی قهوه خانه ای با حقیقت قدسی یا همان صورت های مثالی وجود دارد که هنرمند بر مبنای فعالیت عقلانیو نیز فعالیت خدمتکارانه پدید می آورد.هدف : این مقاله در نظر دارد حقیقت قدسی اثر هنری را بر مبنای آرای آناندا کوماراسوامی تبیین و نسبت آن را بانقاشی قهوه خانه ای به مثابه هنر سنتی مشخص کند.روش تحقیق : روش تحقیق در این مقاله به صورت نظری و کیفی است و گردآوری اطلاعات به صورت مطالعه اسنادیصورت پذیرفته است. در این راستا، دو نمونه موردی از آثار نقاشی قهوه خانه ای (یکی عزیمت مسلم ابن عقیل بهکوفه اثر محمد مدبر و دیگری پرده درویشی صحنه نبرد حضرت ابوالفضل العباس (ع) با مارد ابن صدیف اثر محمد فراهانی) به صورت تصادفی انتخاب شده و بر مبنای آرای کوماراسوامی، به تبیین مفهوم حقیقت قدسی ونسبت آن با آثار پرداخته شده است.نتیجه گیری: حقیقت قدسی، همان منشاء ملکوتی است که یاد آن صورت نوعی ازلی را درون ما زنده می کند.کوماراسوامی هنر را تجسم فرم از پیش تصور شده در قالب مادی می داند که ابتدا ساحت رهایی (مشاهده دریافتحقایق ازلی) را تجربه می کند و سپس در بخشیدن کالبدی مادی به ایده، به ساحت اسارت قدم می گذارد. بر مبنایآرای کوماراسوامی، نقاشی قهوه خانه ای تجلی گاه حقیقت قدسی و آن صورت های مثالی است که هنرمند بر مبنایفعالیت عقلانی و نیز فعالیت خدمتکارانه پدید می آورد. آنچه این آثار را اصالت بخشیده، درونیات اثر و آن حقیقتیاست که هنرمند به واسطه آن در قالبی جسمانی به صورت تمثیلی و نمادین ابراز کرده است.نقاشی قهوه خانه ای، یک مهارت و هنر ناشیانه نیست؛ بلکه بر مبنای دانش و قواعدی تکوین یافته است که منبع الهامو دلیل روش و خاستگاه آن از روان منفرد و مستقل بشری بسی فراتر است و در این هنر، هنرمند فقط محمل ومجرای رحمتی است که از عالم معنا منبعث شده است.

Keywords:

سنت , هنر سنتی , حقیقت قدسی یا صورت های مثالی , آرای کوماراسوامی , نقاشی قهوه خانه ای

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-15-63_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/835053/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علی پور، رضا و حاتم، غلامعلی و بنی اردلان، اسماعیل و داداشی، ایرج،1397،حقیقت قدسی و نسبت آن با نقاشی قهوه خانه ای بر مبنای آرای کوماراسوامی،https://civilica.com/doc/835053

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 14,423
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support