ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه مدل های درخت تصمیم و یادگیری برپایه نمونه در برآورد هدایت هیدرولیکی اشباع خاک

Year: 1397
COI: JR_JWSC-25-5_009
Language: PersianView: 181
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهنوش فرزادمهر - دانشجویی کارشاسی ارشد دانشگاه بیرجند
مهدی دستورانی - استادیار گروه مهندسی آب دانشگاه بیرجند
عباس خاشعی سیوکی - عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند

Abstract:

سابقه و هدف: هدایت هیدرولیکی اشباع خاک یکی از مهمترین خصوصیات هیدرولیکی خاک است که بر حرکت آب در خاک موثر است. شناخت این ویژگی می تواند به درک بسیاری از مشکلات زیست محیطی کمک کند. از طرفی اندازه گیری این ویژگی با روش های مستقیم مزرعه ای و آزمایشگاهی دشوار، زمانبر و هزینه بر است و استفاده از روش های جایگزینی را می طلبد که بتوان با صرف وقت، هزینه و زمان کمتری آن را از روی داده های زودیافت خاک تخمین زد. روش های ناپارامتریک از جمله روش های غیرمستقیم و نوین برآورد خصوصیات هیدرولیکی خاک از جمله هدایت هیدرولیکی اشباع می باشند. هدف از این پژوهش مقایسه روش درخت تصمیم و یک روش یادگیری برپایه نمونه ( IBk) که یک رده بند با k همسایه نزدیک است در برآورد هدایت هیدرولیکی اشباع خاک، از روی خصوصیات زودیافت آن است. مواد و روش ها: در این پژوهش، از مجموعه داده ای با اطلاعات خاک شناسی 151 نمونه خاک که از منطقه ای در بجنورد گردآوری شده بود استفاده شد. خصوصیات زودیافت خاک شامل درصد شن، سیلت، رس، جرم مخصوص ظاهری، جرم مخصوص حقیقی، هدایت الکتریکی، درصد کربن آلی، درصد مواد خنثی شونده، رطوبت اشباع و اسیدیته بود. هدایت هیدرولیکی اشباع نمونه ها با استفاده از دستگاه نفوذسنج گلف اندازه گیری شده بود. برای تعیین مهمترین پارامترها در پیش بینی و مدل سازی هدایت هیدرولیکی اشباع، از آزمون گاما استفاده شد. ترکیبات مختلف از پارامترهای موجود در بانک داده بر اساس مقدار گاما با یکدیگر مقایسه شدند و ترکیب بهینه برای مدل سازی معین شد. مدل سازی با استفاده از دو روش ناپارامتریک یعنی درخت تصمیم با بهره گیری از الگوریتم M5P و روش یادگیری برپایه نمونه با بهره گیری از الگوریتم IBk با استفاده از ترکیب بهینه پارامترها که کمترین مقدار گاما را داشت صورت گرفت. برای بهبود عملکرد IBk دو نوع تابع وزن دهی فاصله استفاده شد. در آخر معیارهای ارزیابی مدل ها شامل ضریب تعیین (R2)، جذر میانگین مربعات خطا (RMSE)، میانگین قدر مطلق خطا (MAE) و درصد میانگین قدر مطلق خطا (MAPE) محاسبه شدند. یافته ها: ترکیب بهینه ای که از آزمون گاما به دست آمد برای مدل سازی هر دو روش استفاده شد. این ترکیب شامل پارامترهای درصد شن، سیلت، رس، درصد مواد خنثی شونده، هدایت الکتریکی و جرم مخصوص ظاهری خاک بود. مدل M5P، پارامتر جرم مخصوص ظاهری خاک را به عنوان مهمترین متغیر دسته بندی کننده انتخاب کرد و سه رابطه خطی برای برآورد هدایت هیدرولیکی اشباع با توجه به مقدار جرم مخصوص ظاهری ایجاد کرد. معیارهای ارزیابی نشان دادند که این مدل با جذر میانگین مربعات خطای 89/23 سانتی متر بر روز و میانگین قدر مطلق خطای 50/20 درصد، دقت بالایی در پیش بینی هدایت هیدرولیکی اشباع نداشت. استفاده از دو نوع تابع وزن دهی تاثیری بر بهبود نتایج مدل IBk نداشتند. مدل IBk نیز با جذر میانگین مربعات خطای 23/31 سانتی متر بر روز و میانگین قدر مطلق خطای 24/23 درصد دقت بالایی نداشت. نتیجه گیری: برای برآورد هدایت هیدرولیکی اشباع، درخت تصمیم مدل مناسبتری نسبت به مدل یادگیری برپایه نمونه بود، همچنین این مدل اطلاعاتی از ساختار خاک تحت بررسی نیز به دست داد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-25-5_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/953601/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فرزادمهر، مهنوش و دستورانی، مهدی و خاشعی سیوکی، عباس،1397،مقایسه مدل های درخت تصمیم و یادگیری برپایه نمونه در برآورد هدایت هیدرولیکی اشباع خاک،https://civilica.com/doc/953601

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 8,085
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support