ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناسایی و کنترل تلفیقی پروانه هلیوتیس Helicoverpa armigera درباغات پسته در راستای کاهش هزینه های تولید و اقتصاد مقاومتی

Year: 1398
COI: IRMF01_114
Language: PersianView: 707
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احسان اشک زری - کارشناسی، گیاه پزشکی، شرکت کشاورزی سیرجان بنیاد، هلدینگ کشاورزی و دامپروری فردوس پارس
علیرضا خواجویی نسب - کارشناسی، زراعت و اصلاح نباتات، شرکت کشاورزی سیرجان بنیاد، هلدینگ کشاورزی و دامپروری فردوس پارس
مهدی بصیرت - دکتری، گیاه پزشکی، پژوهشکده تحقیقات پسته رفسنجان

Abstract:

پروانه هلیوتیس یکی از آفات پسته و سایر گونه های گیاهی (در حدود 70 گونه) است که جمعیت این حشره در چند سال اخیر (از سال 1393 تا 1396) به خصوص در منطقه سیرجان افزایش یافته است. از آنجا که تحقیقات در مورد بیولوژی، اکولوژی و روش های مبارزه کارآمد برای این آفت بر روی پسته در سطح بسیار ناچیزی در کشور انجام شده است این آفت در سالهای 93 تا 95 خسارت بالایی را به باغات پسته کشور وارد کرده است از این رو مطالعات متعددی بر روی شناسایی سیکل زندگی این آفت با همکاری پژوهشکده پسته کشور در باغات پسته شرکت کشاورزی سیرجان بنیاد انجام شده است. بر این اساس دوره ظهور حشرات کامل طی سه سال مطالعه و با استفاده از تله فرمونی به دست آمد. به منظور بررسی دوره تخم گذاری و لاروی با ظهور خوشه های پسته هفته ای دو بار حدود 300 خوشه بازدید و تعداد تخم و لارو شمارش گردید. لاروهای آفت از روی پسته و علف های هرز جمع آوری و شناسایی شدند و میزان جلب حشرات کامل به دو نوع فرمون و همچنین سه نوع تله (چسبی، فانل بزرگ و فانل کوچک) مورد بررسی قرار گرفت. خسارت آفت در دو باغ تله گذاری شده (mass trapping) و تله گذاری نشده تخمین زده شد. لاروهای این آفت در طول فصل از روی علفهای هرز ترشک (Rumex acetsella)، خار خسک (Tribulus tellestris)، توق (Xanthium strumarium) و خرفه (Portulaca oleracea) جمع آوری و بیشترین لارو در سال 95 روی علف هرز توق و در سال 96 روی علف هرز ترشک مشاهده شد. اوج ظهور حشرات کامل در سال های 95، 96 و 97 به ترتیب 14 اردیبهشت، 26 فروردین و 13 فروردین اتفاق افتاد. اوج تخم ریزی در این سه سال به ترتیب 18 تا 21 اردیبهشت، 19 اردیبهشت و 12 اردیبهشت مشاهده گردید. فرمون نوع یک با تله اندازه بزرگ بیشترین جلب و با تیمارهای دیگر در سطح 5 درصد اختلاف معنی داری داشت. نتایج نشان داد که مبارزه با علف های هرز، تله گذاری و سایر روش ها در زمان مناسب باید در برنامه مدیریت کنترل آفت قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRMF01_114. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/997095/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اشک زری، احسان و خواجویی نسب، علیرضا و بصیرت، مهدی،1398،شناسایی و کنترل تلفیقی پروانه هلیوتیس Helicoverpa armigera درباغات پسته در راستای کاهش هزینه های تولید و اقتصاد مقاومتی،Contest of Resistance Economics،Tehran،https://civilica.com/doc/997095

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support