بررسی عملکرد نانو لیزر ها در مدیکال Medical nano laser

3 بهمن 1401 - خواندن 5 دقیقه - 354 بازدیدکاربرد های نانو لیزر در پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته است. توانایی اصلاح انواع عملکرد ها در مقیاس های کوچک و استفاده از زمان کاربرد کوتاه تر بر روی بافت های بدن از نانو لیزر این کاربرد ها به طور کلی ارتقای نانو لیزر ها را با قابلیت های منحصر به فرد برای ساخت دستگاه های پزشکی فراهم می کند.در بسیاری از روش های درمانی و بازسازی سریع مبتنی بر  نانو لیزر های پزشکی Medical nano-lasers از جمله در (چشم پزشکی _ دهان و دندان و اورولوژی، پوست ، و به عنوان چاقوی جراحی نیز از نانو لیزر استفاده میگردد.

کاربرد های نانو لیزر در پزشکی محدود به یک یا چند زمینه نمیباشد و تقریبا به تمام زمینه ها رسوخ کرده است و در آینده نیز جنبه های پیشرفته تری از کاربرد های تشخیصی و درمانی آن محقق خواهد شد. از جمله در (چشم پزشکی _ دهان و دندان و اورولوژی، پوست ، و به عنوان چاقوی جراحی نیز از نانو لیزر استفاده میگردد. در جراحی بافت نرم، نانو لیزر مانند چاقو عمل میکند اما، نسبت به چاقو دارای مزیت هایی است .اول آنکه در مسیر برش، مکانیسم آن به گونه ای است که انعقاد مناسبی ایجاد میکند. این مسئله برای عده ای که مشکلات انعقادی دارند، یک مزیت محسوب میشود. همچنین با انعقاد حاصل شده، جراح دید بهتری نسبت به ناحیە جراحی خواهد داشت. دوم اینکه با بسته شدن عروق لنفاوی، ورم و التهاب ناشی از جراحی نیز کمتر میشود و در نهایت، بیمار ناراحتی های کمتری متعاقب اعمال جراحی خواهد داشت. همچنین ترمیم ناحیە جراحی با سرعت بیشتری رخ خواهد داد. در ضمن جراح با نانو لیزر قادر است برشهایی بسیار ریز، دقیق و کنترلشده انجام دهد حتی میتوان زمان برش را در حد چند میلیونیوم ثانیه در نانو لیزرهای پالسی کاهش داد. این مزیتها به جراحان کمک میکند در جراحیهای بافتهای نرم دهانی، به ویژه اگر در حد میکروسکوپی باشد، قدرت مانور بهتری داشته باشند. این امکانی است که هیچ چاقویی برای آنها مهیا نمیکند.


باریکە​ فروسرخ نانو لیزر به وسیلە مولکولهای آب موجود در بافت جذب میشود و موجب تبخیر سریع این مولکولها و درنتیجه برش بافت میگردد. نانو لیزر به عنوان چاقوی جراحی نه تنها عمل برش را انجام میدهد بلکه موجب جوش خوردن رگهای بریده شده هم میشود و به همین دلیل جراحی با نانو لیزر معمولا بدون خونریزی میباشد. بنابراین از نانو  لیزر در جراحی هایی که بیمار دارای انعقاد خون ضعیفی است، استفاده میشود. جراحی با نانو لیزر تپی بدون درد میباشد زیرا مدت اثر پالس نانو لیزر کوتاه خواهد بود و اعصاب حسی زمان کافی برای حس کردن ضربە وارده نخواهند داشت.کاربرد نانو لیزر ها در نانو پزشکی و علوم پزشکی از زیست سازگاری عالی و زیست تخریب پذیری نانو سیلیکون سود می برد. این کاربردها شامل انواع مختلفی از تصویربرداری زیستی و درمان های مختلف، از جمله درمان فوتودینامیک، درمان حرارتی RF و رادیوتراپی است. لایه بردار (لیزری نانو) لایه نازکی از پوست آسیب دیده را برای بهبود بافت و رفع آسیب دیدگی از بین می برد. نانو لیزر ها نتایج بسیار عالی نسبت به لیزر های معمولی را ارائه می دهد زیرا می توان آن را با دقت زیادی در عمق اجرا کرد.نانو لیزر از انرژی نور استفاده می کند تا فورا لایه های بالایی پوست را در عمقی از بین ببرد که همچنین با فعال کردن سلول های پیام رسان ویژه، روند نوسازی خود پوست را تسریع می کند. میکرودرم ابریژن و لایه برداری های شیمیایی اغلب به اندازه کافی عمیق نمی شوند و لیزرهای دیگر لایه ای از سلول های آسیب دیده از گرما را بر جای می گذارند که توانایی این سلول های پیام رسان را برای ارتباط با لایه های عمیق تر پوست مختل می کند. فقط لایه بردار لیزری نانو دقت لازم را دارد تا در عمق مناسب کار کند و پوستی صاف و درخشان ایجاد کند.و این مزیت نانو لیزر های مدیکال یا پزشکی نسبت به سایر لیزر های معمولی میباشد.البته از نقاط ضعف نانو لیزر های پزشکی میتوان گفت که نانو لیزرها معمولا کارایی کمتری نسبت به لیزرهای ماکروسکوپی دارند، در حالی که به طول موج های کوتاه تری مانند نور فرابنفش نیز نیاز دارند که می تواند باعث آسیب شود.نانو لیزر های پزشکی دارای طول موج های طولانی تر و کوتاه تر نور میباشد و همچنین فقط می تواند در فضاهای محدود عمل کند.

نانو الکترونیکنانو لیزرلیزرنانو فوتونیک Medical nano laser