ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عوامل موثر بر حس تعلق به مکان در فضاهای دانشگاهی (نمونه موردی: دانشگاه آزاد لاهیجان، دانشگاه اندیشمند لاهیجان، دانشگاه دیلمان لاهیجان)

Year: 1399
COI: CEUCONF07_480
Language: PersianView: 161
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضوان شیخ حسینیان - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه دیلمان لاهیجان
حمیدرضا جعفری - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه دیلمان لاهیجان
سیدمحمدعلی موسوی - عضو هئیت علمی گروه معماری دانشگاه دیلمان لاهیجان

Abstract:

جوانان برای مشارکت در امور مهم جامعه در دانشگاه ها آموزش می بینند و به شکوفایی، خلاقیت و نوآوری کهسه واژه ارزشمند در جهت پیشرفت کشور است، می پردازند. طراحی محیط آموزشی می تواند تاثیر فراوانی برکیفیت این دوره داشته باشد به همین علت بسیار حائز اهمیت می باشد. امروزه یکی از مهم ترین راهکارهایکیفیت بخشی به فضاهای عمومی ایجاد حس تعلق به فضا می باشد که سبب حضور افراد در فضا می گردد. باتوجه به اهمیت این حس در ارتقای کیفیت فضای طراحی شده و با توجه به آن که کالبد به همراه متغیرهای فرمو ساماندهی اجزاء ، به عنوان مهم ترین عوامل در شکل گیری حس تعلق محیط ارزیابی می شود، در این تحقیق،پس از تبیین ابعاد مختلف حس تعلق به مکان، به بررسی نقش عوامل کالبدی و محیطی در سه محیط آموزشیکه شامل دانشگاه آزاد لاهیجان، دانشگاه اندیشمند لاهیجان و دانشگاه دیلمان لاهیجان است پرداخته می شود.در این پژوهش در ابتدا مطالعات به صورت توصیفی-تحلیلی و روش گردآوری اطلاعات کتابخانه ای و اسنادیمی باشد. در مرحله بعد در کنار مطالعات میدانی، پرسشنامه جهت دستیابی به شاخصه های جزیی تر و مهم درافزایش حس تعلق به مکان در محیط های آموزشی با روش لیکرت طراحی شد. اطلاعات پرسشنامه از نرم افزاراکسل استخراج و نتایج به صورت نمودارهای کیفی تجزیه و تحلیل شد که نتایج حاکی از آن است که ایجاد حستعلق در محیط های دانشگاهی با در نظر گرفتن مولفه های کالبدی، موجب تقویت یادگیری و ایجاد انگیزش وهمچنین تاثیر مثبتی در علاقه مندی به ماندن در محیط را به همراه دارد. وجود فضاهای بدون عملکرد آموزشی(فضای حیاط، گلخانه، فضای تشکل دانشجویی، لابی) در دانشگاه ها باعث ارتقای حس تعلق در مکان می گردد.

Keywords:

حس مکان، تعلق به مکان، فضای آموزشی، کیفیت فضایی

Paper COI Code

This Paper COI Code is CEUCONF07_480. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1037548/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شیخ حسینیان، رضوان و جعفری، حمیدرضا و موسوی، سیدمحمدعلی،1399،بررسی عوامل موثر بر حس تعلق به مکان در فضاهای دانشگاهی (نمونه موردی: دانشگاه آزاد لاهیجان، دانشگاه اندیشمند لاهیجان، دانشگاه دیلمان لاهیجان)،The 7th National Conference on Applied Research in Civil Engineering, Architecture and Urban Management and the 6th Specialized Exhibition of Mass Builders in Tehran Province،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1037548

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 410
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support