ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Research
Title

مدیریت سوسک پوستخوار مدیترانه ای (اروپایی) کاج (Orthotomicus erosus)

نوع محتوی : طرح پژوهشیتاریخ انتشار: 6 آبان 1396
استان موضوع گزارش : البرزشهر موضوع گزارش: کرج
کد COI Research: R-1050896تاریخ درج در سایت: 27 بهمن 1397
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: علوم کشاورزی
View: 143Pages: 23

Authors

Abstract:

فضای سبز شهرها، ضمن زیبا سازی محیط شهری، در تعدیل آب و هوای شهر، ایجاد نشاط و شادابی شهروندان و ارایه مناظر زیبا اهمیت بسزایی دارند، همچنیناز جنبه های اقتصادی و اجتماعی نیز دارای ارزش بالایی هستند. از مهم ترین درختانی که در فضای سبز کاشته می شوند، می توان به کاج، سرو، چنار، نارون، بید، گونه های نخل، ارغوان، ابریشم، باران طلایی، ماگنولیای تابستانه، نویل، و تبریزی اشاره کرد که از بین آن ها کاج، نارون و چنار حدود 50 درصد از فضای سبز کشور را پوشش می دهند. یکی از مهمترین درختان مورد استفاده در زیباسازی فضای سبز شهرهای مختلف کشور، درختان کاج هستند. کاج ها (Pinus sp.) سوزنی برگانی از دسته مخروطیان هستند که دارای برگ های دایمی و همیشه سبز می باشند و در برابر باد و آب شور مقاومت نشان می دهند. کاج دارای گونه های فراوانی است که در کشور ما گونه های معروف آن شامل کاج تهران، کاج کاشفی، کاج جنگلی، کاج چتری و کاج سیاه هستند. تاکنون حدود 41 گونه آفت از روی درختان کاج در نقاط مختلف کشور (مناطق جنگلی و فضای سبز شهری) گزارش شده است. تغییرات شدید آب و هوایی اخیر در کشور مثل خشک سالی ها و افزایش دما، باعث شیوع برخی عوامل بیمارگر و آفات در سطح کشور شده است که از آن جمله می توان به شیوع سوسک های پوست خوار کاج اشاره نمود. سوسک پوست خوار غالب مشاهده شده در مناطق مختلف کشور از نوع سوسک پوست خوار مدیترانه ای (اروپایی) کاج با نام علمی Orthotomicus erosus است که علاوه بر خسارت مستقیم و از بین بردن درختان کاج (خسارت تا 80 درصد)، به عنوان ناقل بیماری های مختلف در گیاهان میزبان نیز عمل می کند. با توجه به اهمیت موضوع و خسارت های شدید وارده به کاج های فضای سبز شهری کشور و مخصوصا نواحی خشک مانند تهران و اصفهان، نشریه فنی حاضر که نتیجه تحقیقات سه ساله محققین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با همکاری محققین موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور و حمایت شهرداری اصفهان است، با هدف معرفی سوسک پوست خوار مدیترانه ای کاج و همچنین راهکارهای مدیریت و مبارزه موثر با آن تدوین شده است. در نشریه حاضر، مقدمه ای در خصوص سوسک پوستخوار مدیترانه ای کاج و چرخه زندگی آن، نحوه ایجاد خسارت و همچنین راه کارهای پیشگیری و مبارزه با آن ارایه شده است که برای کارشناسان گیاهپزشکی گیاهان منابع طبیعی و همچنین کارشناسان گیاهپزشکی سازمان فضای سبز شهرداری های کشور قابل استفاده و کاربرد می باشد

Research COI Code

This Research COI Code is R-1050896. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1050896/

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

Research Info Management

New Researches

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support