ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

رویکرد فلسفی علامه طباطبایی به مضامین اخلاقی در تفسیر المیزان

Year: 1398
COI: TABATABAII01_054
Language: PersianView: 137
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احمد لامعی گیو - دانشیار دانشگاه بیرجند
سمیه اقبالی نسب - دانش آموخته کارشناسی ارش د ادبیات تطبیقی دانشگا ه بیرجند
سارا لامعی گیو - دانشجوی دکترای دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

Abstract:

مقولة اخلاق به عنوان یکی از اصول محوری در تعیین سرنوشت انسان از اهمیت بسزایی برخوردار است و نقش و تأثیر آن درزندگی انسان بر هیچکس پوشیده نیست . تمامی عالمان و اندیشمندان این حوزه که در باب این موضوع و ارتباط آن با سعادتو نیکبختی بشر تحقیق و پژوهش نمودهاند نیز به جایگاه حیاتی اخلاق در بهبود وضع زندگی انسان آگاه بوده و پیوسته انسان هارا به سوی امور اخلاقی راهنمایی کردهاند. این جستار کوشیده است دیدگاه علامه طباطبایی در حوزه مضامین اخلاقی را بانگاهی به سوره های عبس، مطففین، فجر و لیل با تکیه بر تفسیر المیزان و با استفاده از روش توصیفی -تحلیلی، مورد مطالعهو بررسی قرار دهد. علامه در آثار خود به ویژه تفسیر المیزان که به عنوان یکی از مهمترین تفاسیر جهان اسلام شناخته شدهاست، به مبحث اخلاق در قرآن بسیار توجه داشته و آموزه های قرآنی را طبق سبک تفسیری خاص خود (روش قرآن به قرآن)مورد بحث قرار داده است. نتایج پژوهش نشان می دهد که علامه در المیزان بر مبنای آموزه های قرآن، بهترین روش کسبمضامین اخلاقی را رفع رذایل اخلاقی و نه دفع آن، به وسیلة پرورش فضایل اخلاقی در ابعاد مختلف زندگی می داند. مضامینمطروحه در آیات مورد بحث پژوهش حاضر عبارتند از: تواضع و فروتنی نسبت به فقرا و نیازمندان و دوری از تکبر و خودستاییناشایست، اخلاص در نیت با هدف خشنودی خداوند که در نهایت رستگاری را برای مؤمن به ارمغان می آورد، دوری از وابستگیبه امورات دنیوی و توجه به آخرت، انفاق مال و جان در راه خدا و دوری از بخل در بخشش به نیازمندان که خودِ این عمل،گشایش رزق و برکت در زندگی را شامل خواهد شد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TABATABAII01_054. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1135677/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لامعی گیو، احمد و اقبالی نسب، سمیه و لامعی گیو، سارا،1398،رویکرد فلسفی علامه طباطبایی به مضامین اخلاقی در تفسیر المیزان،The National Conference on Theological Philosophy of Allame Tabatabai،Birjand،https://civilica.com/doc/1135677

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 8,353
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support