ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل محتوای کتاب فارسی پنجم ابتدایی بر اساس روش تعیین سطح خوانایی الفلین و گانینگ

Year: 1399
COI: ESPCER02_021
Language: PersianView: 343
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا فتوحی - دانشجو کارشناسی رشته علوم تربیتی، دانشگاه سلمان فارسی، شیراز .
نیما بهادری - دانشجو کارشناسی رشته علوم تربیتی، دانشگاه شهید رجایی، شیراز .

Abstract:

یکی از مهمترین عواملی که باعث میشود به طور مستقیم و آسان با دانش آموزان ارتباط برقرار کرد و به انتقال دانش و اطالعات در آنها پرداخت به کار بردن محتوای آموزشی مناسب و مطلوب در کتب درسی است که تا اندازه ی زیادی در ساختن آینده ی جامعه و انسان نقش بسزایی ایفا میکند. توجه به این امر نیاز به تحلیل و بررسی محتوای کتب درسی را مشخص می سازد و از آنجایی که دانش آموزان در بدو ورود به آموزش رسمی درمقطع ابتدایی قرار میگیرند و در این دوره بیشترین تأثیر را می پذیرند، بر آن شدیم که به تحلیل محتوای کتاب فارسی پنجم ابتدایی به روش تعیین سطح خوانایی مک لافلین و گانینگ فوک بپردازیم. جامعه آماری شامل کل کلمات و جملات موجود در فارسی پنجم ابتدایی و نمونه آماری شامل سه متن یکصد کلمه ای و سه متن ده جمله ای میباشد که به صورت تصادفی انتخاب شده اند. نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که در روش تحلیل الفلین، اصل سادگی به دشواری در خصوص تعداد کلمات دشوار رعایت شده است؛ اما با توجه به عددحاصل در قسمت سطح کلاسی و سنی متوجه شدیم که این مطالب برای دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی دشواربوده و برای دانش آموزان پایه هشتم مناسب می باشد, همچنین نتایج تحلیل به روش فوگ نشان داد در کتاب فارسی پنجم به اصل رعایت سادگی به دشوار توجه نشده و در نهایت متن کتاب مناسب دانش آموزان پایه ی نهم میباشد. در پایان پژوهش و با توجه به نتایج به دست آمده، ارائه شده که با عمل به آنان میتوانیم شاهد یک چیدمان اصولی مطالب و محتوای آموزشی مناسب برای دانش آموزان هر پایه تحصیلی باشیم.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ESPCER02_021. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1143576/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فتوحی، زهرا و بهادری، نیما،1399،تحلیل محتوای کتاب فارسی پنجم ابتدایی بر اساس روش تعیین سطح خوانایی الفلین و گانینگ،2nd International Conference on Education Science, Psychology, Counseling, Education and Research،Tehran،https://civilica.com/doc/1143576

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 311
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support