Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

قانون ملی فضا- مروری برحقوق فضای ماورای جو، بررسی سرفصل های اصلی قانون ملی فضا در کشورهای منتخب

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1161730تاریخ درج در سایت: 14 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: علوم هوافضا
View: 129Pages: 39
Year: 1398

Buy and Download

برای دریافت فایل این Report ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

Abstract:

امروزه فناوری فضایی به عنوان بخشی از الزامات توسعه یافتگی در هر کشور به شمار می رود و همین امربه مرور سبب استقرار قوانین فضایی در سطوح ملی و بین المللی شده است. هدف از مطالعه حاضر دریافت رهیافت مشترک از مطالعه قوانین فضایی منتخب کشورهای توسعه یافته و یا درحال توسعه به منظور بومی سازی قانون ملی فضایی در کشور است. در گزارش حاضر پس از ارائه اجمالی اهمیت و ارکان قوانین ماورای جو، با مطالعه قوانین فضایی ۱۰ کشور توسعه یافته و یا درحال توسعه سعی شده است الگوی مشترک سیاستگذاری آنها در قبال فناوری فضایی غیردفاعی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد به نحوی که بتوان با استفاده از آن اهم موارد ملزوم به منظور تدوین قانون ملی فضایی را قابل احصا کرد. با بررسی سیاستگذاری و قوانین فضایی برخی کشورهای منتخب پیش رو در عرصه فناوری فضایی، به وضوح می توان کمرنگ شدن تمایل این کشورها به انحصار فعالیت های فضایی در بخش دولتی و در عین حال حرکت به سمت وسوی فراهم آوردن سازوکارهای قانونی با هدف ترغیب و ورود بخش خصوصی به حوزه فعالیت های فضایی را مشاهده کرد. قانون ملی فضا اگرچه در همه کشورها با هدف تضمین همکاری های بین المللی و فعالیت های صلح آمیز به نحوی پی رو قوانین بین المللی است و تقریبا ساختار و
مولفه های مشابهی در آنها وجود دارد، اما در عمل مشاهده می شود که هر کشور به فراخور ملاحظات و منافع ملی خود نسبت به تدوین قانون ملی فضا اقدام کرده است. در قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز با عنایت به احکام مندرج در ماده (۳) اساسنامه سازمان فضایی ایران، بهصراحت به لزوم مشارکت بخش خصوصی در راستای توسعه فعالیت های فضایی تاکید شده است. اما نکته حائز اهمیت در این خصوص، ابهام در نحوه سازوکار قانونی تنظیم فعالیت های فضایی است که این امر خلا و لزوم تدوین و تصویب یک قانون ملی فضایی جامع را در کشور بیش از پیش نمایان می سازد. یافته های این مطالعه نشان میدهد در تدوین قانون ملی فضایی کشور باید به دو موضوع مهم توجه شود. نخست، لزوم ایجاد سازوکار حمایتی، شفاف و رقابتی برای ورود و ترغیب بخش خصوصی در کنار ارتقای سازوکار صدور مجوز و نهادسازی و دوم، جامعیت حقوقی از منظر ملاحظات بین المللی. لذا در
صورت اهتمام دولت به ارائه لایحه قانون ملی فضا، نظارت بر رعایت الزامات این قانون ازسوی مجلس شورای اسلامی، می تواند به ارتقای سازوکار و اثربخشی این قانون کمک نماید. 

Keywords:

قانون ملی فضا. فناوری فضایی. رگولاتوری ملی فضایی

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1161730/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support