Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل صحنه های عاشقانه از اشعار غنایی در آثار نیما یوشیج و فریدون مشیری

Year: 1399
COI: LLCSCONF07_079
Language: PersianView: 522
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

شعر فارسی هیچگاه از حضور عشق خالی نبوده و جرم نخواهد بود و در شعر معا صر نیز عشق همچنان حضور خود را حفظ کرده است؛ البته برخی شاعران معاصر نیما یوشیج و فریدون مشیری در پرداختن به آن، راه تازه ای یافته اند و عشقی را اراده کرده اند که نه جسمانی و زمینی صرف است و نه عرفانی و ملکوتی صرف و نه از نوع عشق اثیری حافظ؛ بلکه حاصل تعامل انسان، اجتماع و فرهنگ معاصر است و ما از آن به «عشق متعالی» یاد می کنیم؛ با مطالعه ی اشعار فریدون مشیری نیز مشاهده شد که عشق و عواطف انسانی، محور بیشتر شعرهای فریدون مشیری ا ست. از دید وی، عشق حلقه ی اتصال تمام اجزای طبیعت به یکدیگرند؛ به گونه ای که می توان عناصر آن را در هستی جست جو کرد. وی زبان پاک و پالوده ی خود را در خدمت پیام شاعرانه اش می گیرد و می خواهد جهان برای همه ی مردم خوب باشد و تمام مخلوقات خداوند، هستی عاشقانه ای داشته باشند. او نیز همچون همه در انتظار کسی است که بیاید و زمین و آب و درخت و آفتاب را قسمت کند و بی عدالتی را از جهان بردارد. وی از رهگذر عشق فریاد برمی آورد و در راه دوست، جن نثار می کند و غمخوار دشمن می شود. با بررسی عواطف فردی در اشعار مشیری مشخص می شود که این گونه عواطف، متناسب با حال و هوای شاعر و پابه سن گذاشتن او متغیر می شود. ضمن اینکه نوع عواطف شاعر با گذر عمر به لحاظ کمی و کیفی، گسترده تر و ژرف تر نیز شده است. نکته ی جالب توجه دیگراین است که مشیری کمال انسانی و شعور متعالی شاعرانه را همواره در نظر داشته و بر آن بوده تا از جنبه های فردی عشق ورزی فراتر رود و آن را به جنبه های اجتماعی و بلکه متعالی نزدیک سازد

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LLCSCONF07_079. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1197196/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طحان، احمد و هوشیار، فریبا،1399،تحلیل صحنه های عاشقانه از اشعار غنایی در آثار نیما یوشیج و فریدون مشیری،7th International Conference on the Study of Language, Literature, Culture and History،https://civilica.com/doc/1197196

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support