ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آشکار سازی و پایش طوفان فراگیر ۱ جولای ۲۰۰۸ ایران با استفاه از سنجنده NOAA/AVHRR

Year: 1394
COI: JR_GEP-26-2_017
Language: PersianView: 34
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صیاد اصغری - دانشگاه ارومیه
سعید جهانبخش - دانشگاه تبریز
محمود خسروی - دانشگاه سیستان و بلوچستان
بتول زینالی - دانشگاه تبریز
محمود خسروی - دانشگاه سیستان و بلوچستان
خلیل ولی زاده - دانشگاه تبریز
سعید جهانبخش - دانشگاه تبریز

Abstract:

در این تحقیق از داده های ساعتی گرد و غبار ۸۷ ایستگاه سینوپتیکی کشور در سال ۲۰۰۸ استفاده شده است. بعد از استخراج روز های گرد و غباری سال ۲۰۰۸ برای هر ایستگاه، روز اول ژوئیه ۲۰۰۸ بخاطر داشتن قدرت دید افقی کمتر از ۱۰۰۰ متر در اکثر ایستگاه های مورد مطالعه در نیمه غربی ایران، به صورت موردی برای مطالعه انتخاب گردید. سپس برای آشکار سازی و پایش این توفان از تصاویر سنجنده AVHRR ماهواره ی نوا استفاده گردید. هدف این تحقیق شناخت قابلیت این سنجنده در تفکیک محدوده های گرد و غباری، شناسایی منابع گرد و غبار ورودی به کشور و مناطق تحت تاثیر آن می باشد. با توجه به اینکه در باند ۵ این سنجنده نسبت به باند ۴ آن گرد و غبار دارای تابش و دمای بالاتری نسبت به بخار آب می باشد و بر عکس. بنابراین از اختلاف دمای روشنی باند های ۴ و ۵ تحت عنوان شاخص های BTD و AVI برای تشخیص پدیده گرد و غبار بر روی تصاویر استفاده گردید. هر یک از باند های ۲ و ۴ این سنجنده نیز برای آشکار سازی پدیده گرد و غبار مورد استفاده قرار گرفت تا علاوه بر ارزیابی قابلیت آنها، توانایی روش های طبقه بندی نظارت شده نیز بر اساس آنها در این امر تعیین گردد. نتایج نشان داد که از بین تمام روش های مطالعه شده شاخص های دمای روشنی با وجود تعدادی معایب برای آشکار سازی و پایش این پدیده بر روی تصاویر AVHRR مناسب می باشند. مطابق با نتایج حاصل از پایش، در روز ۳۰ ژوئن، هسته های تولید گرد و غبار بر روی عراق، جنوب سوریه و جنوب عربستان بوده است. در روز اول ژوئیه گرد و غبار وارد غرب ایران شده و با کاهش شدت آن تا روز ۴ ژوئیه تداوم داشته که در روز ۵ ژوئیه بطور کامل از ایران خارج شده است.

Keywords:

توفان های گرد و غباری , ایران , سنجنده AVHRR , پایش

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_GEP-26-2_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1199385/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اصغری، صیاد و جهانبخش، سعید و خسروی، محمود و زینالی، بتول و خسروی، محمود و ولی زاده، خلیل و جهانبخش، سعید،1394،آشکار سازی و پایش طوفان فراگیر ۱ جولای ۲۰۰۸ ایران با استفاه از سنجنده NOAA/AVHRR،https://civilica.com/doc/1199385

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,473
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support