ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بهینه سازی سرعت مته حفاری در چاه های نفت و گاز با استفاده از شبکه عصبی و منطق فازی (مطالعه موردی)

بهینه سازی سرعت مته حفاری در چاه های نفت و گاز با استفاده از شبکه عصبی و منطق فازی (مطالعه موردی)
Year: 1400
COI: OGPCONF07_133
Language: PersianView: 183
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدعلی عموعلیان - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه مهندسی شیمی و نفت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایرا ن
مریم سلیمان پور - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه مهندسی شیمی و نفت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایرا ن
رضا شیرین آبادی - استادیار گروه مهندسی نفت و معدن دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، تهران، ایران

Abstract:

تخمین میزان نرخ نفوذ مته (ROP) یک عامل مهم در بهینه سازی حفاری چاه ها به دلیل نقش اساسی در به حداقل رساندن هزینه هایعملیات حفاری می باشد. با این حال، بسیاری از عوامل پیش بینی نشده بر ROP اثر می گذارند و آن را یک فرآیند پیچیده و در نتیجهپیش بینی را دشوارتر می کند. در این مقاله قصد بر آن است کاربرد روش های شبکه عصبی مصنوعی (ANN) و منطق فازی برای برآوردROP در بین پارامترهای حفا ری به دست آمده از یکی از میادین نفتی جنوب ایران را با توجه به واقعیت مفی د بودن این روش در هنگامحضور روابط پارامتره ای خیلی پیچیده، مورد بررسی قرار گیرد.در ایران عموما از دادههای نمودارگیری گل حفاری جهت کمک به تهیه نمودار ترسیمی زمین شناسی چاه و ثبت متغیرهای حفاری باهدف حفاری ایمن و بهینه استفاده میگردد. به عبارتی این داده ها چشم حفار، کمپانی من و زمین شناس سرچاه بوده و اخطارها واطلاعات لازم را جهت رصد حفاری در اختیار آنها می گذارد (مانند ثبت لحظه ای درصد H۲S گل حفاری، سختی سازند و افزایش یاکاهش حجم گل موجود در ستون چاه). در این مقاله تلاش شده علاوه بر معرفی کاربردهای مهم و شناخته شده این داده ها و ارزشفراوان این اطلاعات در ارزیابی بهتر سنگ مخزن، روشی نوین برای آن معرفی گردد. شبکه عصبی در کاهش هزینه های حفاری و تکمیلچاه تاثیر بسزایی دارد که در این مطالعه به طور متمرکز بر روی نرخ نفوذ مته (ROP) و وزن روی مته نسبت به عمق مدنظر مورد مطالعهقرار گرفته شده است.

Keywords:

شبکه عصبی , منطق فازی , نرخ نفوذ مته , بهینه سازی , وزن روی مته و حفاری چاه های نفت و گاز

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPCONF07_133. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1257454/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عموعلیان، محمدعلی و سلیمان پور، مریم و شیرین آبادی، رضا،1400،بهینه سازی سرعت مته حفاری در چاه های نفت و گاز با استفاده از شبکه عصبی و منطق فازی (مطالعه موردی)،The 7th International Conference on Chemical and Petroleum Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/1257454

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 37,264
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support