ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل همدید یخبندان های شدید استان کهگیلویه و بویراحمد در بهار سال های ۱۳۶۸و ۱۳۹۱

Year: 1396
COI: AZARGEO05_035
Language: PersianView: 52
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اشرف اسدی - استادیار گروه جغرافیا، دانشگاه پیام نور، صندوق پستی۱۹۳۹۵-۳۶۹۷ تهران، ایران

Abstract:

امواج سرما و یخبندان یکی از مهمترین پدیده های اقلیم شناسی است که هر سال خسارت های قابل توجهی را به اقتصاد و چرخه تولید کشور وارد میکند. سهم عامل تنش سرما و یخبندان نسبت به سایر عوامل تهدید کننده در زیربخش های زراعی و باغی از وزن بسیار بالایی برخوردار است و پهنه وسیعی از حاصلخیزترین مناطق تولیدی کشور و قسمت عمده محصولات اقتصادی مهم کشور هر سال در معرض تهدید تنش سرما و یخ زدگی قرار دارند. به ویژه درفصل بهار رخداد این پدیده مشکلات عدیده ای را بر بخش کشاورزی وارد می کند.الگوهای گردش جوی ، نقش اصلی را در بروز یخبندان و توزیع فضایی آن دارد. در پژوهش حاضر به منظور تحلیل همدید یخبندان های بهاره در استان کهگیلویه و بویر احمد ، ابتدا داده های روزانه دمای کمینه از تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۱۱ تا ۱۳۹۶/۴/۳۱ از مرکز تحقیقات سازمان هواشناسی استان کهگیلویه و بویر احمد اخذ گردید و تاریخ وقوع یخبندانهای بهاره و میزان دمای کمینه آن استخراج شد ، از میان تاریخ های وقوع یخبندان شدیدترین آنها برای بررسی انتخاب گردید.روزهای ۱۱ فروردین ۱۳۶۸ و ۲۹ اسفند ۱۳۹۰ تا ۱ فروردین ۱۳۹۱ بیشترین کاهش دما در استان مشاهده گردید. موج سرمای ۱۳۶۸چهار روز و موج سرمای ۱۳۹۰دو روز در منطقه گسترش و تدوام داشتند. بنابراین این دو موج سرما برای بررسی همدید یخبندان های شدید بهاره استان مورد بررسی قرار گرفت. برای شناسایی الگوهای همدید ایجاد کننده یخبندان در روزهای منتخب با استفاده از داده های دما، ارتفاع ژئوپتانسیل، باد مداری و باد نصف النهاری و فشار سطح دریا از مجموعه داده های بازسازی شده پایگاه NCEP الگوهای نقشه ای فشار تراز دریا، ناهمواری ارتفاع ژئوپتانسیل و تاوایی و فرارفت دمایی تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال و فرارفت دمای ترازهای۵۰۰،۷۰۰ ، ۸۵۰ و ۱۰۰۰ هکتوپاسکال و الگوهای رودباد در ترازهای ۵۰۰ و ۲۵۰ هکتوپاسکال ترسیم گردید. با بررسی این دو موج آشکارشد که پرفشار بسیار گسترده و قوی که در تراز سطح دریا شکل گرفته و قرار گیری منطقه مورد بررسی در زیر نیمه غربی ناوه و تاوایی مثبت حاصل از آن در ترازهای بالایی جو منجر به فرافت غربی در موج سرمای فروردین ۱۳۶۸ و فرارفت شمالی جنوبی هوای سرد به منطقه شده است. درکل هوای سرد برای شکل گیری رویداد یخبندان در این دو موج و در این زمان سال از ناحیه اروپا و دریای مدیترانه به ایران و استان کهیگلویه و بویر احمد وارد شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AZARGEO05_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1294545/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسدی، اشرف،1396،تحلیل همدید یخبندان های شدید استان کهگیلویه و بویراحمد در بهار سال های ۱۳۶۸و ۱۳۹۱،The 5th National Geosciences Science Conference،Shahin Shahr and Meymeh،https://civilica.com/doc/1294545

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 57,354
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support