Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Research
Title

جریان متغیر تدریجی کاهشی بر روی بستر رودخانه

جریان متغیر تدریجی کاهشی بر روی بستر رودخانه
نوع محتوی : طرح پژوهشیYear: 1388
کد COI Research: R-1393672تاریخ درج در سایت: 19 بهمن 1400
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: مهندسی آب و هیدرولوژی
View: 701Pages: 99

Buy and Download

برای دریافت فایل این Research ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

Abstract:

بستر رودخانه­ها نفوذپذیر است. در حالتی که رودخانه نقش زهکشی دره آبرفتی را داشته باشد، بخشی از جریان آب در بستر نفوذ یافته و به­صورت جریان زیرزمینی یا زیر سطحی در می­آید. میزان کاهش جریان آب در طول مسیر رودخانه­ به عوامل مختلفی از جمله­، هندسه بازه و مقطع رودخانه، دانه بندی مواد بستری ، عمق سفره آب زیرزمینی در زیر بستر رودخانه، میزان دبی، سرعت و عمق جریان بستگی دارد.

بررسی شدت جریان کاهش آب در طول مسیر آبراهه از چندین لحاظ اهمیت دارد که از مهمترین آنها به: (۱) برآورد میزان تغذیه آب زیرزمینی از طریق رودخانه­ها، (۲) ارزیابی جریان پایه در رودخانه­ها، (۳) بررسی میزان آلوده شدن آب­های زیرزمینی از طریق آب­های سطحی آلوده و .... اشاره کرد.

هدف از این بررسی، ارزیابی تاثیر جریان عبوری از رودخانه­ها، اندازه و تخلخل مواد تشکیل دهنده بستر رودخانه و ضخامت بستر در شدت جریان نفوذی به بستر رودخانه روش تحلیلی و تجربی بوده است.

معادله عمومی جریان بر روی بستر نفوذپذیر در یک مجرای مستطیلی و با دیواره­های صلب با روش حل ریاضی و ابعادی ارائه گردیده است. تاثیر برخی عوامل موثر (نظیر ارتفاع سطح آب، طول و عرض بستر نفوذپذیر و تخلخل مواد بستری) بطور مستقیم در معادله تئوری جریان وارد گردیده است. عوامل موثر معین (نظیر: اندازه مواد بستری، ضخامت بستر، عدد فرود و طول بستر نفوذپذیر) بصورت پارامترهای بدون بعد در ارزیابی ضریب جریان گنجانده شده است. ضریب دبی جریان (Cd) به­صورت پارامتری برای عوامل موثر معین و نیز به­صورت تجربی برای عوامل نامعین مورد ارزیابی قرار گرفته است.

آزمایشات تجربی بر روی بستر نفوذپذیر در فلوم آزمایشگاهی (در آزمایشگاه هیدرولیک گروه مهندسی آب دانشگاه ارومیه) برای محدوده مناسبی از هندسه بستر نفوذپذیر و محدوده وسیعی از شرایط جریان ممکن در فلوم­ آزمایشگاهی انجام یافته است.

نتایج این بررسی نشان می­دهد که: (۱) با افزایش اندازه موثر مواد بستری، میزان دبی انحراف یافته از بستر نفوذپذیر افزایش می­یابد؛ (۲) با افزایش دبی و عمق جریان رودخانه، ضریب دبی جریان از بستر نفوذپذیر کاهش می­یابد؛ (۳) با افزایش طول سطح بستر نفوذپذیر مقدار ضریب دبی نفوذی کاهش می­یابد؛ (۴) با افزایش تخلخل، میزان دبی نفوذ از بستر نفوذ پذیر افزایش می­یابد؛ و (۵) با افزایش ضخامت بستر نفوذ پذیر، ضریب دبی جریان از بستر نفوذ­پذیر کاهش می­یابد.

ارزیابی جریان بر روی بستر نفوذپذیر با دانه­ بندی متنوع­تر مواد بستری، طول بیشتر بستر نفوذ پذیر و همچنین تاثیر تغییر شیب بستر جهت بسط نتایج حاضر برای تکمیل مطالعات در آینده پیشنهاد می­شود.

Keywords:

Research COI Code

This Research COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1393672/

پیش گفتار Research

[این طرح تحقیقاتی در قالب پایان نامه انجام شده است]
بهره‌برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی و انتقال آب از یک مکان به مکان دیگر به منظورهای آبیاری و آب‌رسانی، به عنوان یک ضرورت حیاتی از آغاز زندگی مورد نظر بشر بوده است. انسان نیز آگاهانه یا ناآگاهانه از قوانین علمی حاکم بر این بهره‌وری‌ها تبعیت نموده و از آنها در جهت تجزیه و تحلیل مسایل پیش آمده سود می‌جسته است. در این راستا علم هیدرولیک به عنوان علمی که رفتار مکانیکی آب، یعنی علمی که سکون، حرکت و تغییر شکل‌های آن را تحت تاثیر تنش‌های وارده همراه با دخالت شرایط مرزی بررسی می‌کند، تکامل یافته است.

معادلات اولیه جریان در مجاری روباز از سه قانون بقاء جرم، بقاء ممنتم و بقاء انرژی مشتق شده‌اند. به منظور بررسی مسایل جریان می‌توان آنها را به صورت ساده‌تری هم تجزیه کرد. مثلا می‌توان از شتاب صرف‌نظر نمود و یا اینکه فقط شتاب را در یک جهت در نظر گرفت. گرچه در بسیاری از موارد مربوط به حرکت سیال ممکن است این فرضیات منجر به نتایج غیرواقعی گردد، با این وجود به منظور سادگی بررسی جریان معمولا حرکت جریان به صورت یک بعدی فرض می‌شود.

جریان متغیر مکانی از جمله جریان‌هایی می‌باشد که در طبیعت به وفور مشاهده می‌شود. جریان در کانال با سرریز‌های جانبی، جریان در یک کانال با بستر نفوذپذیر، جریان در آبگذر پشت‌بام‌ها، جریان در کانال‌هایی که در آنها آبگیر با سرریز جانبی و یا در کف آنها یک آبگذر مشبک قرار دارد، مثال‌های از جریان متغیر مکانی هستند.

از موارد بسیار مهم جریان متغیر مکانی نشت آب از کف و کناره‌های آبراهه­ها می‌باشد. این امر به ویژه در شرایط خشک و نیمه خشک اهمیت حیاتی پیدا می‌نماید. در بعضی از خاک‌ها اگرآبراهه پوشش نشود ممکن است کل آب وارد شده به آبراهه هدر رود.

فهرست مطالب Research

(برای نمایش کلیک نمایید)

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support