ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی موانع کشت زراعی گیاه هالوفیت سالیکورنیا با بهره برداری از آب دریا

Year: 1390
COI: NCSWU01_022
Language: PersianView: 4,451
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

Abstract:

سالیکورنیا Salicornia.L. یک جنس از گیاهان یکساله خانواده کنوپودیاسه است که به صورت گیاه علفی با ساقههای آبدار و گوشتی ظاهر میشود و به عنوان یکگیاه هالوفیت با قابلیت زراعی به منظور تولید روغن و علوفه شناخته شده است و پتانسیل بالایی جهت کشت با استفاده از منابع آب شور دریا دارد. به منظور ارزیابی سطوح مختلف شوری بر رشد و نمو سالیکورنیا، سطوح تیمار شوری با کلرید سدیم در 6 سطح 0،100،200،300،400،600 میلی مولار و در 3 تکراراعمال شد. پس از اعمال تیمار ها طی دوره 60 روزه نمونه برداری ها انجام شده و وزن خشک اندام هوایی، پتانسیل آبی وعناصر معدنی در اندام هوایی اندازه گیری شد. بیشترین رشد و نمو و ماده خشکتولید شده در شوری 200 میلی مولار مشاهده شد و در سطوح بالاتر شوری نیز تا 400 میلی مولار رشد مناسبی بدست آمد. با توجه به رشد مطلوب سالیکورنیا در سطح شوری آب دریا وکاربرد ها ومصارف گونا گون آن، این گیاه می تواند به عنوان یکگیاه زراعی مورد کشت و بهره برداری قرار گیرد و تولید روغن و علوفه با ایجاد مناظر طبیعی در اراضی شور ساحلی با بهبود واحیاء چرخه های اکولوژیک نقش مهمی در حفظ زیبایی و ایجاد اکوسیستم های پایدار در این مناطق داشته باشد. اما توسعه اکشت این گیاه به صورت زراعی با موانعی مانند عدم دسترسی به بذور اصلاح شده، نبود تجهیزات مکانیزاسیون مناسب کشت این گیاه،عدم دسترسی به صنایع تبدیلی و... روبرو استکه در ادامه به آن پرداخته خواهد شد

Keywords:

آب دریا، سالیکورنیا، زراعت، شوری، پتانسیل آبی، عناصر معدنی

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCSWU01_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/141498/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمدی، حمید رضا و اکبری، غلامعباس و خوضخلق، سیما و نیر، اعظم،1390،بررسی موانع کشت زراعی گیاه هالوفیت سالیکورنیا با بهره برداری از آب دریا،National Conference on Sea water Utilization،Kerman،،،https://civilica.com/doc/141498

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • - خوش خلق سیما، _ توانمندی چند جانبه جنس سالیکورنیا. ...
 • = فرداد، ح. 1375. آبیاری عمومی.انتشارات دانشگاه تهران.1 ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support