Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی رابطه ورزش و تغییرات غلظت لاکتات خون و ضربان قلب درافزایش عملکرد و قدرت ورزشکاران

Year: 1400
COI: NRSSPE06_048
Language: PersianView: 59
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مژگان دولتشاهی - فوق لیسانس مدیریت امور فرهنگی

Abstract:

اگر اهل ورزش یا تحرکات شدید هستید حتما با درد عضلانی پس از ورزش آشنایی دارید. بعد از انجام حرکات ورزشی شدید در بدن اسیدلاکتیک ترشح می شود که با ازدیاد این ماده در بافت عضلانی درد شدیدی پس از ورزش حس می کنید.پس توصیه می شود که حرکات ورزشی خارج از توان بدنی خود انجام ندهید. چرا که نه تنها آسیبی به بافت های بدن شما می زند بلکه همین درد به سراغتان می آید. اسید لاکتیک ها از تمامی قسمت های بدن تولید می شوند.این ماده در سال ۱۷۸۰ توسط کارل ویلهلم شیمیدان سوئدی به واسطه جدا کردن از شیر ترش شناسایی شد. بعد در سال ۱۸۵۶ این ماده توسط آلمانی ها به فروش انبوه رسید. اسید لاکتیک نقش مهمی در نظریه سنتی خستگی عضلات و محدود کردن عملکرد ورزش استقامتی ایفا می کند. اسید لاکتیک را ماده زائد متابولیسم بی هوازی می دانند و اعتقاد بر این است که مسئول مستقیم اسیدوز متابولیک ناشی از ورزش است که باعث کاهش انقباض عضلانی و در نهایت قطع عملکرد ورزشی می شود. اگرچه این مقدمه به طور معمول بیان می شود، اما توسط ادبیات علمی پشتیبانی نمی شود و باعث ایجاد سردرگمی زیادی در بین جوامع علوم ورزشی و پزشکی ورزشی شده است .در این نوشتار کوتاه به درک بالینی از نظریه های معاصر لاکتات، از جمله نقش لاکتات در تولید انرژی، سهم آن در اسیدوز متابولیک و عملکرد آن به عنوان یک بستر انرژی برای انواع بافت ها اشاره خواهد شد. تولید لاکتات هنگام فعالیت ورزشی الزاما” برای متابولیسم عضله زیانبار نیست ؛ لاکتات تولیدی متضمن اکسیداسیون NADH است که NAD را برای گلیکولیز بازسازی می کند. هنگام فعالیت های شدید تولید لاکتات برای تداوم گلیکولیز حیاتی است اگر چه شواهد نشان می دهد لاکتات در مواقع کمبود اکسیژن ( هیپوکسی ) تولید می شود ؛ ولی تولید لاکتات در حضور اکسیژن کافی نیز رخ داده است. از این رو ؛ لاکتات تولیدی را نباید نشانه فقدان اکسیژن دانست. زمانی که پیروات تولیدی از میزان پیروات ورودی به میتوکندری ها فراتر رود ؛ پیروات به لاکتات تبدیل می شود. هدف از نگارش این مقاله بررسی لاکتات در عملکرد ورزشی می باشد روش مطالعه به صورت کتابخانه ای و توصیفی می باشد .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NRSSPE06_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1439765/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دولتشاهی، مژگان،1400،بررسی رابطه ورزش و تغییرات غلظت لاکتات خون و ضربان قلب درافزایش عملکرد و قدرت ورزشکاران،Sixth International Conference on New Research in Sports Science and Physical Education،Hamadan،https://civilica.com/doc/1439765

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support