Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی پتانسیل استفاده از فرایند ورمی کمپوست جهت بازیافت بستر قارچ خوراکی

Year: 1392
COI: NCEH16_095
Language: PersianView: 683
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ریحانه اکبری اره کمر - کارشناس مهندسی بهداشت محیط
نسرین رستمی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، عضو مرکز تحقیقات علوم بهداشتی و عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده بهد
حسین علیدادی - دانشیار گروه مهندسی بهداشت محیط و عضو مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشکده بهداشت

Abstract:

امروزه مدیریت مواد زائد جامد یک از مهم ترین بحران های زیست محیطی به شمار می رود که به دلیل رشد سریع جمعیت و شهرنشینی بروز کرده است. تولید ورمی کمپوست روشی آسان برای کاهش ضایعات آلی می باشد. ورمی کمپوست محصول تجزیه زیستی مواد آلی از طریق عمل متقابل بین کرم های خاکی و موجودات زنده بسیار ریز و در واقع یک کود گیاهی با تخلخل و نفوذ پذیری و قابلیت دارا بودن هوای کافی و بالا، ظرفیت مناسب نگهداری آب و فعالیت میکروبی است. هدف از این مطالعه پتانسیل استفاده از ضایعات بستر قارچ صدفی به صورت مخلوط با کود گاوی به عنوان بستر ورمی کمپوست می باشد. روش کار: در این مطالعه تولید ورمی کمپوست با استفاده از تهیه 5 تیمار با درصدهای مختلف کود گاوی(90% ، 87% ، 83%، 80% و 75%) و ضایعات بستر قارچ صدفی و با تعداد یکسان کرم Eisenia foetida و یک محیط شاهد بررسی گردید. پارامترهای pH، EC و درصد جوانه زنی ترتیزک به عنوان شاخص های تعیین رسیدگی کود حاصله مورد استفاده قرار گرفتند.نتایج: pH و EC در کود حاصله همه تیمارها با استفاده از آب مقطر در نسبت 1:10 (وزنی) اندازه گیری شد. طبق نتایج بدست آمده PH در همه نمونه ها برابر 8 و بیشترین وکمترین EC به ترتیب در کود بستر شاهد(1.206ms/cm) وکود بستر با 83% کود گاوی(0.714ms/cm) مشاهده گردید . بیشترین درصد جوانه زنی ترتیزک در بستر شاهد(75%) و کمترین دربستر با 83% کود گاوی(15%) مشاهده گردید.بحث و نتیجه گیری: در بستر شاهد فقط از کود گاوی استفاده شد و کود حاصله بالاترین EC و درصد جوانه زنی را بخود اختصاص داد، از آنجا که میزان کرم های شمارش شده در بستر شاهد از تمام تیمارها کمتر بوده میتوان احتمال داد که به علت مرگ و میر کرم ها در داخل بستر شاهد و سپس تجزیه شدن آنها بستر از لحاظ مواد مغذی در سطح خوبی بوده است و این سبب شده که در آزمون درصد جوانه زنی با 75% درصد بیشترین درصد را کسب کند. اما در کودهای نمونه،کود بستری که بالاترین درصد ضایعات قارچی(25%) را داشت بالاترین درصد جوانه زنی ترتیزک مشاهده گردید. که این نشان دهنده مطلوب بودن محیط بستر برای کرم ها و در نتیجه تولید کود می باشد

Keywords:

ورمی کمپوست , Eisenia foetida , قارچ صدفی , شاخص های رسیدن ورمی کمپوست

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH16_095. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/237333/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اکبری اره کمر، ریحانه و رستمی، نسرین و علیدادی، حسین،1392،بررسی پتانسیل استفاده از فرایند ورمی کمپوست جهت بازیافت بستر قارچ خوراکی،16th the national conference on environmental health،Tabriz،https://civilica.com/doc/237333

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support