ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه تجربی اثرات التیامی هیالورونات سدیم در جراحات وتر خم کننده عمقی بندهای انگشت اسب

Year: 1379
COI: JR_JVR-55-2_001
Language: PersianView: 293
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کامران سرداری - گروه آموزشی علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
ایرج نوروزیان - گروه آموزشی علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران
احمدرضا موثقی - گروه آموزشی پاتوبیولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
سارنگ سروری - گروه آموزشی علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران

Abstract:

هیالورونات سدیم موجوددر مایع مفصلی به عنوان فاکتوری که منجر به کاهش چسبندگی پس از التیام ا وتار مطرح می باشد، در چوندگان و سگ گزار و به ثبت رسیده است. اطلاعاتی در این زمینه در انسان در د سترس نمی باشد. در این مطالعه اثرات التیامی هیالورونات سدیم در جراحات اوتار خم کننده اسب در مقایسه با اثرات محلول متیل سلولز با ویسکوزیته مشابه بررسی شده است. تعداد 8 رأس اسب به ظاهر سالم با سنی بین 4 تا 9 سال و وزنی بین 320 تا 430 کیلوگرم مورد استفاده قرار گرفتند. در هر یک از اسبها و تحت بیهوشی عمومی در اندام حرکتی قدامی چپ و در قسمت میانی وتر خم کننده عمقی بندهای انگشت (DDFT) با استفاده از روش اسپلیتینگ (splitting) به صورت زیگزاک (Zig-Zag) جراحاتی اجاد گردید. پس از گذشت 24 ساعت جراحت ایجاد شده به کمک سونوگرافی مورد تأیید قرار گرفته و ا طلاعات لازم شامل درصد ضایعه، قطر وتر، سطح مقطع عرضی وتر و میزان اکوژنیسیته در قسمت آزرده ثبت شد. حیوانات به صورت تصادفی به دو گروه چهار رأسی ت قسیم شدند. در گروه اول هیالورونات سدیم (10mg/ml) در طول ضایعه یک روز در میان یک مرتبه و به مدت 5 نوبت متوالی تزریق گردید و در گروه دوم از زل متیل سلولز و به همان شیوه گروه اول استفاده شد. سونوگرافی به صورت متوالی و در روزهای 7، 14، 21، 28 و 60 از اندام حرکتی ا نجام و مورد مطالعه قرار گرفت. پس از 14 هفته حیوانات معدوم شدند و از ناحیه اوتار به شکل متعارف نمونه برداری انجام شد. نتایج سونوگرافی روند ا لتیامی سریعتر و بهتری را در گروه هیالورونا سدیم نشان داد (P<0/05)، همچنین یافته های آسیب شناسی در حیوانات گروه اول که تزریق هیالورونات سدیم در آنها ا نجام شده بود، کاهش هجوم سلولهای آماسی و خونیریزیهای داخلی وتر را به طور چشمگیر نشان داده و شکل پذیری مجدد ساختارهای طبیعی وتر را آشکار ساخت. در گروه دوم که متیل سلولز دریافت نموده بودند شواهد معنی داری دال بر ا لتیام وتر به دست نیامد. با توجه به یافته های حاصله از این مطالعه مشخص گردید که تزریق داخل وتری هیالورونات سدیم می تواند به طور معنی داری به التیام جراحات اوتار خم کننده اسب کمک کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JVR-55-2_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/349808/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سرداری، کامران و نوروزیان، ایرج و موثقی، احمدرضا و سروری، سارنگ،1379،مطالعه تجربی اثرات التیامی هیالورونات سدیم در جراحات وتر خم کننده عمقی بندهای انگشت اسب،https://civilica.com/doc/349808

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 29,479
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support