ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش هندسه و سازه در شکل گیری فضاهای مسکونی ایران: نمونه موردی خانه طباطباییان

Year: 1394
COI: ISSEE02_166
Language: PersianView: 464
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید حقیقی - عضو هیئت علمی، دانشکده هنر و معماری، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایران
عفت قرایی - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایران
زهرا کریمی آرام - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایران

Abstract:

معماری ساماندهی فضاهاست، هندسه یکی از دانش هایی است که از دیرباز برای ساماندهی به شکل گیری روابط فضایی و کالبد فضاها و انتظام حرکت نیروهای سازه ای در ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته است. در معماری نیز ارتباط فرم با سازه پیوندی ناگسستنی دارد که هندسه می تواند عامل هماهنگی آن ها باشد. هندسه این فرصت را برای طراح فراهم می آورد که مباحثی چون ساماندهی فضا، تناسبات، پیوند و یکپارچگی معماری و سازه، کنترل احجام، ساماندهی مسیر حرکت نیرو، هماهنگی با طبیعت اطراف و نیز وحدت در تمام اجزا بنا، همه را در کنار هم پاسخ داده و در نهایت عامل یکپارچگی همنوایی و هماهنگی تمام عناصر معماری باشد. معماری ادوار گذشته ایران همواره با استفاده از هندسه و شیوه های ترسیم غنی همراه بوده است تا جایی که آگاهی از قواعد ریاضی و ترسیم و اصول سازه ای منجربه تمایز میان معماران بوده است، اما در معماری عصر حاضر با جدایی دو رشته سازه و معماری شکافی میان این دو مفهوم ایجاد شده است که منجربه عدم هماهنگی سازه و معماری در بناها شده است. از میان فضاهای زندگی، خانه نزدیکترین فضا با انسان است که به طور روزانه از آن تاثیر می گیرد و بر آن تاثیر می گذارد، بنابراین توجه به کیفیت فضایی فضاهای مسکونی از ملزومات معماری است. هدف از تحقیق شناخت صحیح رابطه سازه و هندسه و میزان تاثیر این دو بر یکدیگر و همچنین در شکل گیری فضاهای مسکونی می باشد و در نهایت مدلی برای ارتباط بهتر سازه و هندسه ارائه می گردد.تا بتوان قدمی در جهت بهبود وضعیت فعلی معماری برداشت. برای درک بهتر و قیاس دقیق تر موضوع پژوهش را به صورت کیفی و کمی در خانه طباطباییان کاشان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISSEE02_166. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/535857/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حقیقی، سعید و قرایی، عفت و کریمی آرام، زهرا،1394،نقش هندسه و سازه در شکل گیری فضاهای مسکونی ایران: نمونه موردی خانه طباطباییان،2st National Conference on Iranian Structural Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/535857

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • امهدی زاده سراج، فاطمه، تهرانی، فرهاد، ولی بیگ، نیما، به ...
 • I] دیبا، داراب، الهام و برداشت ا مفاهیم بنیادی معماری ...
 • سازه و شکل گیری فضای معماری [Conference Paper]
 • ء] جواهریان، مهرداد، سازه در معماری، اولین کنفرانس سازه و ... [Conference Paper]
 • استفاده از دانش هندسه در هنر مهندسی معماری و سازه [Conference Paper]
 • I8] کتابچی, عماد و شقایق روشن، بازخوانی مبانی و مفاهیم ...
 • انگل، هینو، سیستم های ساختمانی، تجمه علی گل صورت پهلویلنی، ...
 • فرانسیس دی. کی. چینگ. معماری، فرم فضا نظم، ترجمه زهره ...
 • فروزنده، نسیم، کیانی ده کیانی، غلامرضا، حیدری بنی، داریوش، نقش ...
 • جعفری نجف آبادی، عاطفه، جایگاه معماری بومی در معماری معاصر ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 4,400
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support