ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیلی بر معماری مسجد جامع(عتیق) اصفهان

Year: 1394
Publish place:
COI: UCONFKH01_101
Language: PersianView: 475
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه شاهمرادی - کارشناسی ارشد رشته مطالعات معماری دانشگاه هنر اصفهان
مجید صالحی نیا - استادیار گروه معماری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان

Abstract:

برر سی ویژگیهای معماری مسجد جامع(عتیق) ا صفهان مو ضوع این مقاله ا ست . مسجد جامع(عتیق) ا صفهان به عنوان یک بنای با ارزش تاریخی واجد ویژگیهایی است که بررسی آنها نه تنها به شناخت بهترمعماری اسلامی ایرانی کمک می کند بلکه می توان از این ویژگیها در طراحی م ساجد معا صر نیز ا ستفاده نمود. در این پژوهش پس ازبرر سی تاریخچه ساخت مسجد به صورت خلا صه به بیان ویژگیهای مسجد در قالب نقشه و دیاگرام و تاثیرات روانی آنها بر استفاده کننده پرداخته می شود . در انتها با استفاده از تکنیک تهیه نقشه رفتاری وتهیه فهرست رفتاری، محل تراکم استفاده کنندگان مسجد جامع(عتیق) اصفهان، با توجه به ویژگیهای مسجد مورد تحلیل قرارگرفته استبرر سی روند تغییرات مسجد جامع (عتیق) ا صفهان ن شان می دهدکه م سجد از شزایط اجتماعی، فرهنگی و سیا سی زمان خود بسیار تاثیر پذیرفته ا ست؛ از جمله ساخت دو گنبد شمالی و جنوبی به منظور نشان دادن قدرت پادشاهی و همچنین چهار ایوانه شدن حیاط مسجد . از جمله ویژگیهای معماری برر سی شده در م سجد شامل جهت گیری فضاها ، فضاهای باز، نیمه باز و بسته و تناسبات می باشد. .مقایسه نقشه های رفتاری با ویژگیهای مسجدجامع(عتیق) نشان می دهد استفاده کنندگان تمایل دارند به هنگامعبادت در فضاهای نیمه تاریک و تاریک و خارج از زمان عبادت در ف ضاهای رو شن و نیمه رو شن یا فضاهای باز و نیمه باز حضور پیدا کنند .

Keywords:

مسجد جامع(عتیق) ا صفهان . تنا سبات . رو شنایی فضا .جهت-گیری فضا

Paper COI Code

This Paper COI Code is UCONFKH01_101. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/584049/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شاهمرادی، فاطمه و صالحی نیا، مجید،1394،تحلیلی بر معماری مسجد جامع(عتیق) اصفهان،اولین کنفرانس شهرسازی،مدیریت و توسعه شهری،Abadeh،https://civilica.com/doc/584049

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • [[پیرنیا محمد کریم، شیرازی باقر و ماهرالنقش محمود(1358). مسجد جامع ...
 • شولتز دوآن و شولتز سیدنی الن (1381). نظریه-های شخصیت. ترجمه ...
 • آگالدیری اوژینو(1392)، م سجد جامع ا صفهان در دوره آل ...
 • گرابار اولگ(1388). مسجد بزرگ اصفهان. ترجمه محمدعلی موسوی فریدنی.به کو ...
 • آنگارندگان، بر ا ساس آر شیو عکس و نق شه-های ...
 • معماریان غلامح سین(1389). م سجد جامع ا صفهان. چاپ دوم. ...
 • آهنرفر لطف له(1350). گنجینه آثار تاریخی اصفهان. کتابفروشی ثقفی. تهران. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 2,614
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support