ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجلی آیات قرآن مجید در فرش باغ ایرانی با تاکید بر سوره الرحمن

Year: 1393
COI: JR_IQS-5-2_001
Language: PersianView: 321
This Paper With 28 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 28 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدجواد مهدوی نژاد - دانشیار، گروه معماری، دانشگاه تربیت مدرس
مجتبی انصاری - دانشیار، گروه معماری، دانشگاه تربیت مدرس
سپیده صمدزاده - دانشجوی دکتری، گروه معماری، دانشگاه تربیت مدرس
آزاده فاضلی - کارشناسی ارشد، گروه نقاشی، دانشگاه هنر اصفهان

Abstract:

آیات قرآن مجید تجلیگاه جمال و جلال خداوندی هستند و هنرمندان مسلمان با عنایت به این آیاتبه خلق آثاری پرداختهاند که جلوهای از بهشت آرمانی آنها است. در این راستا فرش- باغ ایرانی نمودی از تصویر باغ -بهشت است که خود جلوهای از فردوس قرآنی به شمار می آید. هدف از این پژوهش بازشناسی کهن الگوهای باغ ایرانی در آیات قرآن مجید به ویژه سوره مبارکه الرحمن و بررسی نحوه تجلی آنها درساختار فرش ایرانی است. پرسشهایی که در این پژوهش مطرح می شوند، عبارتند از: 1) آیات قرآن مجیدبه ویژه سوره مبارکه الرحمن چگونه به توصیف بهشت می پردازند 2) چگونه می توان الگوی فردوسقرآنی را در ساختار باغ ایرانی و به تبع آن فرش- باغ به چشم دید جهت پاسخگویی به پرسش های نامبرده از روش تحقیق توصیفی- تحلیلی متکی بر تکنیک های مقایسه تطبیقی استفاده شده است. روش گردآوری اطلاعات و داده های موردنظر نیز ترکیبی از روشهای کتابخانه ای و مطالعه اسنادی می باشد.نتایج پژوهش حاکی از آن است که ساختار باغ و فرش در تمدن ایرانی- اسلامی بر شاخص های حاصل از تحلیل فردوس قرآنی انطباق دارند و لذا میتوان فرش- باغ را نمودی از الگوی باغ- بهشت به شمار آورد. تجلی آیات قرآن مجید در ساختار فرش- باغ ایرانی را می توان در نظام های سهگانه معنایی، کارکردی و کالبدی به چشم دید.

Keywords:

فردوس، قرآن مجید، باغ ایرانی، فرش ایرانی، سوره مبارکه الرحمن

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IQS-5-2_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/604429/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مهدوی نژاد، محمدجواد و انصاری، مجتبی و صمدزاده، سپیده و فاضلی، آزاده،1393،تجلی آیات قرآن مجید در فرش باغ ایرانی با تاکید بر سوره الرحمن،،،،،https://civilica.com/doc/604429

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 29,240
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support