ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی آثار مولانا از منظر نقد ادبی و سبک شناسی

Year: 1396
Publish place:
COI: MATNPAGOOHI03_024
Language: PersianView: 2,659
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد کریمی - دانشجوی ارشد رشته ادبیات فارسی

Abstract:

مولوی یکی از شاعران نظریه پرداز ادب فارسی است که آثارش به ویژه کلیات شمس ومثنوی- سرشار از دیدگاه های نقادانه است. در این مقاله، دیدگاه های زبانی و ادبی او وسبک ادبی این عارف و شاعر ادبی را مورد بررسی قرار گرفته است. این پژوهش با تکیهبر نظریه های نقد ادبی معاصر انجام شده است. تحلیل عناصر اصلی ارتباط یعنی اوصافو ویژگی های زبان، پیام (شعر)، فرستنده (شاعر) و گیرنده (مخاطب) در اشعار مولوی، محوراصلی مقاله را تشکیل داده و هر کدام از این عناصر به بخش های جزیی تری تقسیم شدهاست. برای مشخص شدن جایگاه نظریات مولوی در دوره معاصر به مقایسه اجمالی دیدگاههای او با برخی از مکاتب و نظریه های نقد ادبی پرداخته شده که از مهمترین آنها نقدنو، فرمالیست ها، ساختارگرایان و طرفداران نظریه های معطوف به خواننده است. خوانندهتوانا و مبتدی، فعال و منفعل، همپیوندی عینی، انسجام شکل و محتوای شعر، رابطه ذهنو زبان، ارتباط دال و مدلول، رمزگان زبان و ... از مباحث مشترک مولانا و این مکاتب استآثار مولانا به علاوه مناطق فارسی زبان، تاثیر فراوانی در هند و پاکستان و ترکیه و آسیایمیانه گذاشته است . آثار مولانا تاثیر فراوانی روی ادبیات و فرهنگ ترکی نیز داشته است.دلیل این امر این است که اکثر جانشینان مولوی در طریقه تصوف مربوط به او از ناحیه قونیه بودند و آرامگاه وی نیز در قونیه است.

Keywords:

مولانا ، معاصر ، نظریات، فرمالیست ها ، ساختارگرایان

Paper COI Code

This Paper COI Code is MATNPAGOOHI03_024. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/639610/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی، محمد،1396،بررسی آثار مولانا از منظر نقد ادبی و سبک شناسی،سومین همایش متن پژوهی ادبی (نگاهی تازه به آثار مولانا)،Tehran،https://civilica.com/doc/639610

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support