ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش جنسیت در قصاص نفس و عضو از نظر فقه اسلامی و حقوق کیفری ایران

Year: 1395
COI: EMAA07_002
Language: PersianView: 476
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احمد حیدری - دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث – دانشگاه پیام نور
یوسف طرفی سعیداوی

Abstract:

مطابق نظریه فقهای شیعه و اهل سنت مرد و زن در مقابل یکدیگر قصاص می شوند، لیکن قصاص نفس مرد دربرابر نفس زن مشروط به پرداخت نصف دیه مرد است، اما در قصاص عضو، زن و مرد تا رسیدن دیه عضو به ثلثدیه کامل با یکدیگر برابرند و پس از آن قصاص عضو مرد در برابر عضو زن مشروط به پرداخت نصف دیه عضو مرداست. دیه نفس زن نیز نصف دیه نفس مرد است، لیکن مرد و زن در دیه عضو تا رسیدن آن به ثلث دیه کامل بایکدیگر مساویند و پس از آن دیه عضو زن به نصف دیه عضو مرد کاهش می یابد. در این بررسی معلوم می شود کهتفاوت بین زن و مرد در قصاص و دیه از احکام ثابت اسلام بوده، لذا قابل تغییر نیست؛ اگرچه حکومت اسلامی درمقابل زنان سرپرست خانوار مکلف به جبران خسارت می باشد. بدین جهت فلسفه این تفاوت را باید در کلیت نظامحقوقی اسلام جستجو نمود. مسلم است که این حکم تبعیض بین زن و مرد به لحاظ جنسیت و کم ارزش دانستنجان و حق حیات زن یا ترویج خشونت بر ضد وی نیست. در این پژوهش به مباحثی از قبیل: تبیین نظر مشهور فقها،فلسفه قصاص، بیان و نقد نظرات قایلین به تساوی بین زن و مرد در قصاص و دیه از نظر فقه اسلامی و حقوقکیفری ایران پرداخته شده است

Keywords:

جنسیت ، قصاص، نفس ، عضو ، دیه ، فقه ، قانون

Paper COI Code

This Paper COI Code is EMAA07_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/651267/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حیدری، احمد و طرفی سعیداوی، یوسف،1395،نقش جنسیت در قصاص نفس و عضو از نظر فقه اسلامی و حقوق کیفری ایران،7th Concferenceof on Recent Research in Science and Technology،Kerman،https://civilica.com/doc/651267

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 52,805
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support