ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شکاف جنسیتی دستمزد در مناطق شهری ایران

Year: 1391
COI: JR_IJER-17-53_005
Language: PersianView: 276
This Paper With 33 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 33 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

غلامرضا کشاورز حداد - دانشیار گروه علوم اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف
آرش علویان قوانین - دانش آموخته کارشناسی ارشد اقتصاد و دانشکده مدیریت و علوم اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف

Abstract:

طی چند دهه اخیر نقش زنان در بازار کار بسیار تغییر کرده و در اکثر کشورها سطح تحصیلات زنان و مشارکت آنها در بازار کار رو به رشد بوده است با این حال هنوز در برخی از کشورها زنان دستمزد کمتری نسبت به مردان با ویژگیهای یکسان دریافت می کنند این پدیده که در ادبیات بازار کار شکاف جنسیتی دستمزد نام دارد زمانی در بازار کار ظاهر می شود که نیروی کار زن و مرد با بهره وری نهایی یکسان دستمزد متفاوتی دریافت می کنند هدف این پژوهش بررسی شکاف جنسیتی دستمزد و ارایه برآوردی کمی از میزان آن در بازار کار ایران است در این راستا با استفاده از داده های هزینه و درامد خانوار در سالهای 84تا90نعادله دستمزد میسر برای خانوارهای شهری به تفکیک مردان و زنان برآورد شده است سپس با استفاده از روش تجزیه میانگین دستمزد او آکساکا بخشی از تفاوت دستمزد بین زنان و مردان که توسط سرمایه انسانی آنها قابل توضیح نیست و به عنوان شاخصی از تبعیض جنسیتی دستمزد در بازار کار بکار می رود محاسبه می شود نتایج این پژوهش که برای اولین بار به بررسی تبعیض جنسیتی دستمزد در بازار کار ایران پرداخته است نشان می دهد که این پدیده در بازار کار ایران به طور کلی وجود دارد و میزان آن در مشاغلی که متقاضی سرمایه انسانی کمتری هستند قابل توجه بوده ولی با افزایش سطح تخصص شغلی ناچیز می گردد همچنین میزان تبعیض جنسیتی در سالهای مورد بررسی در بخش خصوصی بسیار بیشتر از بخش دولتی است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJER-17-53_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/682253/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کشاورز حداد، غلامرضا و علویان قوانین، آرش،1391،شکاف جنسیتی دستمزد در مناطق شهری ایران،https://civilica.com/doc/682253

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,930
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support