ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تقابل شکاف دیجیتال و فقراطلاعاتی در جامعه ی جهانی

Year: 1396
COI: ADKA10_002
Language: PersianView: 613
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سحر اکبری کرگان - کارشناس علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه تبریز
هاجر محمدی بلخکانلو - کارشناس علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه تبریز
مهدی عزیزی - کارشناس علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه شهید چمران اهواز
سمیرا اسماعیلی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانششناسی ، دانشگاه شاهد

Abstract:

ظهور عصر جدید اطلاعات و ارتباطات، توسعه جهانی را تحت الشعاع خود قرار داده و شکافی موسوم به شکاف دیجیتال را میان کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته پدید آوردهاست. شکاف دیجیتال به معنای وجود نابرابری در دسترسی و استفاده از فناوری های رسانه ای بین کشورهای توسعه یافته و عقب مانده است. این شکاف در ایجاد ضعف های اقتصادی،علمی، توسعه ای و ... تاثیرگذار است. یکی از مقوله های مهمی که توسعه و ضعف دیگر مقوله ها به آن وابسته است، مسیله فقر اطلاعاتی است که شکاف دیجیتالی تاثیر مستقیمی برافزایش دارد و برعکس فقر اطلاعاتی نیز در ایجاد شکاف دیجیتالی موثر است. به همین دلیل نیاز است تا جامعه جهانی با تغییرات دیجیتالی و استفاده حداکثری از فناوری های رسانه ای ودیجیتالی هماهنگی بیشتری داشته باشد. در قرون گذشته جامعه ی فقیر به جامعه ای اطلاق می شد که از لحاظ مادی فقیر بود، اما در تعریف جدید، جامعه ای فقیر است که در دسترسی بهاطلاعات ناتوان باشد. بنابراین باید بتوان از فناوری های دیجیتالی برای ذخیره، بازیابی و انتقال اطلاعات استفاده کرد. دسترسی به اطلاعات در کمترین زمان و فارغ از محدودیت هایمکانی، زمانی، محلی و ... جز با فناوری های نو و نرم افزار و سخت افزارهای دیجیتالی میسر نیست. در واقع دو مقوله شکاف دیجیتال و فقر اطلاعاتی موضوعاتی هستند که کاملا درارتباط با یکدیگرند و هر کدام در ایجاد دیگری نقش بسزایی دارد و همچنین در توسعه حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز موثرند. این مقاله سعی دارد تا ضمن ارایه تعریفیدقیق از شکاف دیجیتال و فقر اطلاعاتی، انواع فقر را بررسی کرده و تاثیر متقابل شکاف دیجیتال و فقر اطلاعاتی را نیز تبیین کند و همچنین به بررسی عواملی که در شکل گیریشکاف دیجیتالی موثرند، پرداخته و در نهایت این دو مقوله را در ایران بررسی کرده و راهکارهایی که در سطح بین المللی برای کاهش شکاف دیجیتال بوجود آمده را مورد مطالعهقرار دهد

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ADKA10_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/694339/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اکبری کرگان، سحر و محمدی بلخکانلو، هاجر و عزیزی، مهدی و اسماعیلی، سمیرا،1396،تقابل شکاف دیجیتال و فقراطلاعاتی در جامعه ی جهانی،The 10th National Conference on Adca،Tehran،https://civilica.com/doc/694339

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 21,940
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support