ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی وضعیت غلظت فلزات سنگین خاک های اطراف کارخانه سیمان و اثرات آن

Year: 1397
COI: MDCONF02_140
Language: PersianView: 928
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محبوبه کریمی سورند - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی خاک دانشگاه شاهرود
امید نوروزی انگنایی - دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی آب
محمد جواد خلفی خطبسرا - دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری دانشگاه زابل

Abstract:

امروزه آلودگی محیط زیست به یکی از نگرانی های جهانی تبدیل شده است، با توسعه علم، فن آوری و صنعت، انسان و دیگر موجودات زنده پیوسته در معرض مخاطرات بیشتر قرار می گیرند و روز به روز بر آلودگی محیط زیست افزوده می شود. فراوری زباله های خطرناک، بهره وری از کودهای شیمیایی، تولید گازهای خطرناک صنایع، تولید فاضلاب های صنعتی همه دست به دست هم داده اند تا موجب آلودگی محیط زیست شوند. آلودگی محیط زیست، از جمله آلودگی خاک، یکی از عوارض مهم در به هم خوردن توازن و تعادل طبیعت می باشد. از مهم ترین آلاینده های خاک می توان به فلزات سنگین و ترکیبات آلی اشاره کرد، از این میان، فلزات سنگین به واسطه غیر قابل تجزیه بودن، سمیت زیاد، و بیماری زا بودن مورد توجه خاصی قرار می گیرند. گسترش آلودگی آلاینده های آلی و فلزات سنگین و مشکلات آتی و احتمالی خاک ها در اثر ورود فلزات سنگین به محیط پیرامون از طریق دودکش ها و روند تغییرات غلظت فلزات سنگین در اراضی اطراف کارخانه سیمان شاهرود به یکی از نگرانی های این منطقه تبدیل شده است. هدف این پژوهش اندازه گیری غلظت فلزات سنگین خاک های اطراف کارخانه سیمان شاهرود و پیامدهای آن می باشد. بدین منظور، ابتدا نمونه خاک سطحی (0-10 سانتی متری) از نواحی اطراف کارخانه سیمان شاهرود با فواصل مختلف برداشته شد و تحت آنالیز با دستگاه جذب اتمی قرار گرفته شدند. فلزات سنگین انتخاب شده شامل سرب، کروم، کادمیوم، نیکل می باشند. مقایسه میانگین غلظت عنصر سرب در این مطالعه با مقدار میانگین پوسته زمین نشان می دهد که غلظت این عنصر در اراضی کارخانه سیمان شاهرود بالاتر از مقدار میانگین عنصر سرب در پوسته زمین می باشد که کمترین غلظت سرب (2.72 میلی گرم بر کیلوگرم ) و بیشترین غلظت (22.78 میلی گرم بر کیلوگرم) می باشد. بنابراین با توجه به اینکه خاک های این منطقه در معرض سموم کشاورزی قرار نگرفته اند، می توان نتیجه گرفت که علت افزایش غلظت سرب به دلیل آلودگی هوا می باشد. همچنین، عنصر سرب به طور کامل از بنزین حذف نشده و یا اینکه بقایای سرب سال های پیش موجب افزایش غلظت شده است، در غیر این صورت احتمال دارد منشاء آن انواع ماشین های مورد استفاده در کارخانه باشد که به صورت دایمی و پراکنده مشغول فعالیت هستند، باشد. با توجه به نتایج تحقیقات حاصله می توان بیان نمود که دسترسی بیولوژیکی عنصر سرب از سایر عناصر مورد بررسی بیشتر است.

Keywords:

اثرات زیست محیطی، آلودگی هوا و خاک، سرب، کادمیوم، نیکل، شاهرود

Paper COI Code

This Paper COI Code is MDCONF02_140. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/742937/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی سورند، محبوبه و نوروزی انگنایی، امید و خلفی خطبسرا، محمد جواد،1397،بررسی وضعیت غلظت فلزات سنگین خاک های اطراف کارخانه سیمان و اثرات آن،National Conference on Knowledge and Technology of Agricultural Sciences, Natural Resources and Environment of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/742937

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,819
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support