ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و تحلیل اشعار اقبال لاهوری از دیدگاه مکتب باروک

Year: 1396
COI: IGBAL01_019
Language: PersianView: 293
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آسیه ذبیح نیا عمران - دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پیام نور

Abstract:

مولانا محمد اقبال لاهوری (1٬867 - 1٬939) شاعر پارسی گوی پاکستان است. توف بی گمان بزرگ ترین منصوب سرمایه انسانی، حکمی و نامدارترین شاعر شعر فلسفی و مذهبی و غضب پرداز فرهنگ و ادب شبه قاره به ویژه پاکستان است. مکتب باروک شیعه از زیباشناختی است که از ویژگی های بارز این مکتب در عرصه درون مایه استحاله و حرکت است که در آن سخن از دگرگونی پدیده ها است که به ظاهر سوغاتی ندارند ولی در همدیگر فرو رفت و با هم در می آمیزد و تغییرشکل می دهد. جنبش و پویایی و سادگی ساختار شعری و آشنایی زدایی از ویژگی های مکتب باروک در شعر است. از دیگر مختصات مکتب ما رو نگاه متفاوت شاعر طبیعت است. اقبال لاهوری نیز در شعر به شکل ظاهر واژه ها و آرایش کلامی توجه می کند و در کاربرد واژه های زیبا می کوشد. نه آفرینی، تحرک زمان و مکان و جهان گذران، تصاویر پویا و متحرک، مرگ اندیشی، صحنه نمایش، اغتنام فرصت ، هنجار شکنی، ابهام، دانش اندک بشری، آزادی بیان، پارادوکس و تناقض نما و مبارزه با نابسامانی ها و ناهنجاری های اجتماعی را می توان از مولفه های مکتب باروک در شعر اقبال دانسن. افزون بر این ویژگی هایی مانند عدم تقلید و تکرار، پرداختن به مسایلی مانند متافیزیک و کشف رازهای جهان هستی از جمله مولفه های مکتب باروک است که در اشعار اقبال لاهوری هم نمود دارد. مقاله حاضر تلاش دارد تا به شکل توصیفی - تحلیلی و مبتنی بر ابزار کتابخانه ای به بررسی و تحلیل مختصات مکتب باروک در اشعار او بپردازد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770804/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ذبیح نیا عمران، آسیه،1396،بررسی و تحلیل اشعار اقبال لاهوری از دیدگاه مکتب باروک،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770804

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 56,173
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support