ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

میخانه حافظ و اقبال، از پرهیز تا اقبال

Year: 1396
COI: IGBAL01_059
Language: PersianView: 181
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهرداد نصرتی - دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد
لیلا گلوی - دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان

Abstract:

اقبال لاهوری اندیشمند و استعمار ستیز اهل سیالکوت که با شعر خود مهم ترین پایه گذار پاکستان اقتصادی کشور جهت مسلمانان هند شناخته می شود. شاعری توانا و صریح البیان بود که در اسرار خودی و رموز بیخودی خویش به جهت تحیج و تحریک مسلمانان در پرهیز از عقب ماندگی تلاش می کند از شعر خویش بهره می جوید. یک در دو اثر مزبور جدی ترین چالش پیش روی مسلمانان برای جبران عقب افتادگی و بازگشت به روزهای پیش روی در عرصه های مختلف را در عوامل متعددی از جمله افکار تخدیری و صوفیانه می بیند با هشدار نسبت به این مولفه های واپس گرایانه می کوشد تا از طریق خرده گیری بر اشعاری مثل شعر حافظ که در آن ها از میخانه و می پرستی به مثابه مشوق آن ها تخدیرها و در نتیجه عقب ماندگی ها یاد می کند مسلمانان را به تحرک وادارد. در این تحقیق که جز مطالعات تکاپوی میان اندیشه و شعر اقبال لاهوری با حافظ شیرازی است تلاش شده است تا نشان داده شود که اولا این مخالفت ها تنها محصول نگرش موقعیتی اقبال بوده و ثانیا در همان روز نیز وی به تبعیت از سنت شعر فارسی خود از اصطلاحات مثل باده، شراب،میخانه، سرخوشی و برای بیان اندیشه های مبارزاتی اش استفاده کرده است. از جمله یافته های این تحقیق که بر مبنای داده های کتابخانه ای خصوصا اشعار خود اقبال که از دو دفتر مذکور از دیوان وی استخراج شده و با شیوه تحلیل و توصیف و مقایسه استفاده کرده ایم ، آن است که مخالفت ها تنها جنبه ظاهری دارد حال آنکه در بسیاری از اندیشه ها این دو شاعر فاصله چندانی با هم ندارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_059. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770844/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نصرتی، مهرداد و گلوی، لیلا،1396،میخانه حافظ و اقبال، از پرهیز تا اقبال،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770844

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,203
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support