ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل زمین آماری آلاینده CO با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی و ارزیابی شاخص ها

Year: 1397
Publish place:
COI: ENGIN02_003
Language: PersianView: 293
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سروش شریعت زاده - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه مهندسی محیط زیست، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
مهسا معماریان فرد - استادیار دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

Abstract:

توسعه حمل و نقل در شهر ها به وجود آمده و به یکی از معضلات اساسی در بحث مدیریت شهری تبدیل شده است. با استفاده ازسنجش لحظه ای آلاینده ها در سطح شهر به وسیله پایگاه های سنجش آلودگی هوا و ایجاد مدل های رایانه ای می توان به چگونگیپخش آلاینده ها در سطح شهر دست یافت که تاثیر به سزایی در تصمیم گیری های شهری خواهد داشت. هرچه مدل سازی انجام شدهبه واقعیت نزدیک تر باشد، در نهایت به اتخاذ تصمیم گیری های بهتری منجر می گردد. در این تحقیق شهر تهران به عنوان منطقه موردمطالعه در نظر گرفته شده و پهنه بندی آلاینده منوکسید کربن (CO) بر اساس استاندارد USEPA با استفاده از روشهای درون یابیمکانی IDW و Kriging مدل شده است. تلاش شده که با بررسی و مقایسه روش های درون یابی IDW و Kriging ، بهترین روش درون یابی برای پهنه بندی آلاینده مشخص شود. در این تحقیق غلظت میانگین ماهانه آلاینده CO، از تاریخ 1395/1/1 تا 95/12/30 استخراج شده است و همچنین به منظور ارزیابی مدل، روش اعتبار سنجی تک حذفی (LOOCV) مورد استفاده قرار گرفت. نتایج تحقیق نشان داد که روش IDW از لحاظ برازش (مولفه (r(2) دارای نتایج مطلوب تری به نسبت روش Kriging است. نسبت مقدار (r(2 برای آلاینده CO در روش IDW به روش kriging برابر با 1/27 به دست آمد. مقایسه خطا در نتایج دو روش درون یابی نشان داد که روش درون یابی kriging دارای خطای کمتری نسبت به روش IDW است که به عنوان نمونه مقدار خطای NMSE برای آلاینده CO در روش Kriging نسبت به روش IDW برابر با 0/92 حاصل شد.

Keywords:

مدل سازی آلودگی هوا، ArcGIS, LOOCV, Kriging, IDW

Paper COI Code

This Paper COI Code is ENGIN02_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/781280/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شریعت زاده، سروش و معماریان فرد، مهسا،1397،مدل زمین آماری آلاینده CO با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی و ارزیابی شاخص ها،دومین کنفرانس بین المللی پژوهشهای نوین در عمران،معماری،مدیریت شهری و محیط زیست،Karaj،https://civilica.com/doc/781280

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,365
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support