ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثرات بهداشتی فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، آرسنیک، جیوه و نیکل) بر اکوسیستم و سلامتی انسان

Year: 1397
COI: AGRIHAMAYESH02_004
Language: PersianView: 701
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امیر شهسواری - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه زیستگاه ها و تنوع زیستی، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه فردوسی مشهد
فاطمه طباطبایی یزدی - استادیار گروه زیستگاه ها و تنوع زیستی، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه فردوسی مشهد
زهرا موسوی - استادیار گروه پاتوبیولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه فردوسی مشهد

Abstract:

فلزات سنگین، عناصر طبیعی هستند که وزن اتمی بالایی دارند. ورود فلزات سمی از طریق فعالیت های انسانی باعث آلودگی بسیاری از خاک ها و منابع آبی شده است. فعالیت های صنعتی، معدنی و کاربردهای خانگی، کشاورزی، پزشکی و تکنولوژیکی فلزات منجر به توزیع وسیع آن ها در محیط زیست شده است. این استفاده گسترده افزایش نگرانی در مورد اثرات بالقوه آن ها بر سلامت انسان و محیط زیست را به دنبال داشته است. فلزات سنگین از آلاینده های پایدار و بادوام محیط زیست به شمار می آیند. سمیت آن ها بستگی به عوامل متعددی از جمله دوز، مسیر قرار گرفتن در معرض این مواد، خواص شیمیایی این فلزات و همچنین سن، جنس، ژنتیک و وضعیت تغذیه ای افراد در معرض این آلاینده ها دارد. یکی از نتایج مهم، پایداری این فلزات در محیط زیست و تجمع زیستی آن ها در زنجیره غذایی می باشند. این عناصر فلزی به علت این که قرار گرفتن در معرض سطوح پایین تر این آلاینده ها هم باعث ایجاد آسیب های متعدد و جدی به بافت های مختلف بدن می شود، به عنوان سموم سیستماتیک در نظر گرفته می شوند. از مهم ترین اختلالات و عوارض فلزات سنگین می توان به سرطان زایی، اثر بر سیستم اعصاب مرکزی و محیطی، اثر بر روی پوست، اثر بر روی سیستم خون ساز، اثر بر سیستم قلبی و عروقی، آسیب به کلیه ها و تجمع در بافت ها اشاره کرد. در بین فلزات سنگین، سرب، جیوه و کادمیم دارای اثرات شدیدتری برای سلامتی جانداران به ویژه انسان ها هستند و تا کنون حوادث ناگواری را به وجود آورده اند.

Keywords:

منابع انتشار دهنده، محیط زیست، سمیت فلزات سنگین

Paper COI Code

This Paper COI Code is AGRIHAMAYESH02_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/784242/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شهسواری، امیر و طباطبایی یزدی، فاطمه و موسوی، زهرا،1397،اثرات بهداشتی فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، آرسنیک، جیوه و نیکل) بر اکوسیستم و سلامتی انسان،Second International Conference on Applied Research in Agricultural Sciences, Natural Resources and the Environment،Hamadan،https://civilica.com/doc/784242

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 28,217
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support