ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نقش باد در آرایش ساختار فضایی– کالبدی شهرهای مناطق گرم و خشک – گرم و مرطوب نمونه موردی: شهرهای زابل و بوشهر

Year: 1393
COI: JR_JARGS-4-15_004
Language: PersianView: 735
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

شهاب عباس زاده - استادیار گروه معماری دانشگاه حکیم سبزواری
قاسم ذوالفقاری - عضو هییت علمی گروه مهندسی محیط زیست، دانشگاه حکیم سبزواری
محمدعلی پژوهان کیا - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی معماری، دانشگاه حکیم سبزواری

Abstract:

شهرسازی و معماری سنتی ما متاثر از طراحی اقلیمی بوده است. در این میان باد نقش محوری در آرایش فضایی– کالبدی شهرهای گذشته در اقلیم های خاص ایفا میکرده است. این تاثیرگذاری در آرایش فضایی در نیل به آسایش محیطی شهروندان، گاه در جهت اقبال به باد مطلوب و گاه برای ممانعت از ورود باد نامطلوب بوده است. در این راستا اجزایی چون بافت (ارتفاع و تراکم توده ها، فرم و ابعاد فضاهای باز)،گذرهای اصلی میادین و ... تحت تاثیر عوامل اقلیمی از جمله باد بودهاند. علی رغم غنی ساختاری و طراحی متناسب اقلیمی شهرهای گذشته، این موضوع آن طور که باید مورد تدقیق قرار نگرفته است. در این باب، آشفتگی فضایی– کالبدی شهرهای امروزی، علیالخصوص تحمیل هزینه های گزاف در مصرف انرژی بر شهروندان گواه این مدعی است. پژوهش حاضر با رویکرد توصیفی– تحلیلی، بر پایه مبانی نظری طراحی اقلیمی (مطالعات کتابخانه ای)، با تکیه بر مطالعات میدانی دقیق و گسترده، سعی در شناسایی، تدقیق و مقایسه نقش باد در ساختار(توده و فضا) شهرهای اقلیم خاص (زابل از اقلیم گرم و خشک و بوشهر از اقلیم گرم و مرطوب) دارد. این مهم خود در راستای استخراج و استنتاج یافته های جدید نیل به ارتقا آسایش محیطی شهروندان صورت پذیرفته است. نتایج تحلیلی مطالعه حاضر حاکی این مدعاست که زابل و بوشهر دارای سلسله مراتب دریافت، هدایت و توزیع باد مطلوب و دفع باد نامطلوب هستند به طوریکه در مکان یابی شهر تا پیکره بندی ساختار آن نقش باد تاثیر گذار بوده است. در این راستا یافته ها بر اساس مطالعات میدانی و تحلیل های صورت گرفته مبین این مطلب است که گذرهای اصلی در هر دو شهر در زابل در راستای شمال غربی- جنوب شرقی و در بوشهر به علت ورود باد از همه سو در تمام جهات رو به باد مطلوب بوده، کیفیت و کمیت باد را تنظیم نموده تحت تاثیر اثر ونتوری و با کاهش عرض ورودی جهت کاهش شدت باد در زابل و افزایش عرض ورودی جهت افزایش شدت باد در بوشهر به میادین انتقال میدهند. باد در میادین به گذرهای فرعی تقسیم شده و در شهر توزیع میگردد و با کاهش سرعت، توان حمل غبار را در زابل از دست میدهد. نقش متفاوت عملکردی باد در جاذب و دافع بودن رطوبت در این دو شهر نکته ای قابل تامل است، به گونهای که در زابل باد نقش پشتیبان در ورود رطوبت به شهر و در بوشهر به عنوان عامل جذب کننده و دفع کننده رطوبت را دارد. در این شهر باد نامطلوب شرقی دفع و در بوشهر از همه بادها استفاده شده است. در نهایت در هر دو شهر تعدیل دما و تامین آسایش حرارتی مد نظر میباشد.

Keywords:

ساختار فضایی– کالبدی , طراحی اقلیمی , اقلیم گرم و خشک , اقلیم گرم و مرطوب , زابل , بوشهر

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JARGS-4-15_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/794866/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عباس زاده، شهاب و ذوالفقاری، قاسم و پژوهان کیا، محمدعلی،1393،بررسی نقش باد در آرایش ساختار فضایی– کالبدی شهرهای مناطق گرم و خشک – گرم و مرطوب نمونه موردی: شهرهای زابل و بوشهر،https://civilica.com/doc/794866

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 4,535
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support